‚Krvavé avokádo.‘ Mexické drogové kartely lákají zisky z obchodu s populárním ovocem
Celosvětová poptávka po avokádu už několik let strmě roste. Zatímco lidé v Evropě nebo ve Spojených státech mu přezdívají zelené zlato, ekologičtí aktivisté jeho konzumaci kritizují jako přílišnou a zbytečnou zátěž pro světové klima. A britský deník Guardian přináší i přezdívku krvavé avokádo - o zisky z obchodu s tímto výnosným ovocem se totiž v Mexiku opakovaně a stále výrazněji hlásí i mexické drogové kartely.
O zájmu mafie o avokádo se mluví již delší dobu, nyní se ale objevily nové důkazy. Jak ukazuje například nový žebříček nejmocnějších mafiánských organizací Latinské Ameriky, někdejší drogové kartely v Mexiku své aktivity přesouvají směrem k avokádu.
Hit sociálních sítí a kavárenský trend? Avolatte, káva připravená do avokádové slupky
Číst článek
Podle žebříčku nadace InSightCrime se druhý nejmocnější mexický drogový kartel Jalisco známý také pod zkratkou CJNG dlouhodobě snaží rozložit své aktivity mimo jiné právě investicemi do avokáda. Farmáře, které dříve nutil k pěstování drog, teď navádí k pěstování avokáda.
Předloni se globální obchod s avokádem odhadoval na víc než devět a čtvrt miliardy dolarů - víc než 200 miliard korun. Z toho skoro čtvrtinu vydělá jediný mexický stát Michoacan, a skoro desetinu jeho výdělků si ukrojí kartely.
Spotřeba stoupá nejen v Evropě a Spojených státech, ale i v Číně - předloni o víc než 20%. A kvůli slibným ziskům teď dřívější drogové kartely začaly bojovat o avokáda, respektive se přetahují o území, na kterém se dá zelené ovoce s máslovou chutí pěstovat.
A farmáři, kteří avokáda už pěstují, se pro změnu organizují, aby své výdělky před mafií chránili.
Klimatická zátěž
Pěstování avokáda je ale problematické nejenom kvůli napojení mafie. Varují před ním ekologičtí aktivisté. Původně upozorňovali, že se kvůli vytváření avokádových plantáží odlesňuje mexická krajina a vymírají kvůli tomu některé druhy motýlů.
Další problém je v tom, že avokádo se dá pěstovat jen ve velmi teplých oblastech a přeprava přes půl světa je velkou zátěží pro globální klima.