Přibývá lidí očkovaných proti klíšťové encefalitidě, stále jich je ale málo

Klíště může člověka nakazit lymskou boreliózou nebo encefalitidou. Zatímco proti borelióze vakcína neexistuje, encefalitidě se lze vyhnout pomocí očkování. Přesto zůstávají počty Čechů chráněných proti encefalitidě nízké, i když se oproti loňsku zvýšily. Hygienici v těchto dnech varují před agresivitou klíšťat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště pod elektronovým mikroskopem

Klíště pod elektronovým mikroskopem | Foto: medicineatyale.org

Pravděpodobnost kousnutí klíštětem bude až do konce týdne nadprůměrně vysoká. Z desetistupňové škály bude na bodě sedm.

Lidé by proto měli používat repelenty a vyhýbat se vysokým travám u lesů a vod, kde bývá klíšťat nejvíce. Samozřejmostí je se po příchodu z přírody prohlédnout a případné klíště vytáhnout.

Jedna z pacientek polikliniky v Praze 6 je ohledně klíšťat velmi obezřená, její dcera totiž encefalitidou onemocněla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti ochrany před klíšťovou encefalitidou se zajímala reportérka Květa Moravcová

„Pořád ji bolela hlava, pak byla pořád unavená. Ležela na Bulovce. Hlavně se na to nepřišlo hned na začátku, takže já se radši dávám očkovat a nutím děti, ať všechny vnoučata taky nechají očkovat,“ vypráví žena.

Lesník Josef Holeš, který tráví většinu času v přírodě, měl už třikrát boreliózu. „Musí se to chytit v prvním stádiu, kdy se udělá červený flek, který je vevnitř ohraničený bíle,“ popisuje.

K uzdravení mu pak pomohla antibiotika. Proti klíšťové encefalitidě je lesník z povolání - stejně jako většina jeho kolegů - očkovaný. Většina Čechů ale před touto nemocí chráněná není, i když se počty oočkovaných letos zvýšily.

Očkovaných je jen devět procent lidí

Do ordinace praktické lékařky Ireny Kudrnovské přišlo před prázdninami s požadavkem ochránit se proti klíšťové encefalitidě o sto procent více lidí než loni.

„Očkují se věkové kategorie kolem 40 – 50 let. Nechávají očkovat i své děti nebo to zaplatí seniorům. Očkují se i mladí lidé kolem 19 let,“ popisuje lékařka.

Přesto jsou počty Čechů, očkovaných proti klíšťové encefalitidě, v porovnání s jinými Evropany, stále nízké - kolem devíti procent. Většina seniorů navíc nabídku svých dětí na zaplacení vakcíny odmítá.

Přitom právě senioři jsou náročnějším průběhem klíšťové encefalitidy ohroženi nejvíce, stejně jako lidé s cukrovkou, astmatem nebo sníženou imunitou.

Letos nově mohou lidé využít takzvané rychlovakcíny, které se píchají po celý rok. Cena tří rychlovakcín je stejná jako těch klasických - zhruba 1700 korun, 180 korun pak pacient zaplatí za jedno očkování.

Na zakousnuté klíště platí točivý pohyb

Existuje spousta nejrůznějších „zaručených“ receptů, jak nejlépe odstranit zakousnuté klíště. Praktická lékařka Irena Kudrnovská však doporučuje klasický postup.

„Když chci klíště vyndat, dělám to většinou ještě postaru. Štětičkou nanesu mastný krém a vytočím ho. A jde to velice snadno. Vykovávání naopak nejde. Už jsem letos několikrát vyndávala utržené hlavičky těch klíšťat a to je pak obtížné,“ popisuje lékařka.

Sledovat aktivitu parazitů je možné na webu ministerstva zdravotnictví.

Květa Moravcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme