Za poslední rok žádostí o možné připojení mařičů do elektrických sítí v Česku prudce přibylo. Jak nedávno upozornil Český rozhlas, celkem investoři požádali o rezervace příkonu až tisíc megawattů.
„Dopad toho, že plyn přestane proudit přes Ukrajinu, bude na evropský plynový trh naprosto marginální,“ ujišťuje bývalý ředitel české pobočky firmy E.ON Martin Záklasník.
Čím dál tím více lidí, které zasáhly povodně, se začíná zajímat, zda jim v této mimořádné situaci energetické společnosti neodpustí alespoň část plateb nebo případně neodloží jejich splatnost.
Firma E.ON má kalamitní stav v Jihomoravském a Zlínském kraji, na Vysočině a na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Roman Šperňák ze společnosti E.ON.
Společnost ČEZ ode dneška zlevní své fixované produkty v průměru o 12 procent. Ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON a společnost EPET. Další dodavatelé zatím vyčkávají.
Pražská energetika snižuje ceny elektřiny o 20 procent a o 30 procent zlevňuje plyn, což se dotkne většiny zákazníků. Nové ceny oznámila i skupina ČEZ. Ta zlevní ceníky od poloviny září.
Muselo by dojít ke zlomovému vývoji na Ukrajině nebo například k výskytu nové formy covidu-19, aby ceny energií opět výrazně rostly, popisuje v rozhovoru odborník na energetiku Martin Záklasník.
Host podcastu Peníze a vliv odpovídal na otázky, které se týkají zlevňování energií. Jestli energetická krize z loňského roku skončila podle něj není stále jasné.
Cenu pod vládním stropem si mohou zákazníci někde zajistit až o 10 procent nižší, ale pokud uzavřou smlouvu s fixní cenou na jeden až tři roky. Vyplatí se to? Poslechněte si podcast Peníze a vliv.
U elektřiny budou ceny nižší o šest procent, u plynu o osm. Průměrná domácnost zaplatí ročně méně o dva až čtyři tisíce korun. Ke snížení cen pomohly kromě poklesu cen na burze i úspory zákazníků.
V tisku se v pátek dočtete, že v kauze Stoka hrál hlavní roli papírek se seznamem firem, které se měly účastnit výběrových řízení. Vyplývá to z rozsudku, který má k dispozici Právo.
Jak firma Engas uvedla v dopise zákazníkům, problémy začala mít loni po krachu Bohemia Energy, od které měla elektřinu nakoupenou. Další koupila od společnosti E.ON, ale pouze do konce tohoto roku.
Většina z odběratelů, kteří skončili v režimu dodavatele poslední instance (DPI), totiž u nových dodavatelů podepsala smlouvy s fixovanou cenou, často na dva až tři roky.
Na turecký trh vstoupila skupina ČEZ v roce 2009. Transakci musí schválit turecké úřady, vypořádání transakce je také podmíněno sjednáním bankovního financování.
Naplnění zásobníků plynu na 80 procent kapacity bude podle něj firmy stát zhruba 60 miliard korun, v loňském roce by naplnění zásobníků stálo asi 12 až 13 miliard korun.
Innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se pohybuje kolem 21,3 miliardy Kč.
„Energetický svět prochází výraznými změnami a dnes schválená transakce mezi koncerny RWE a E.ON je toho důkazem,“ uvedl v úterý odcházející šéf innogy ČR Martin Herrmann.
Rychlodobíječky v ulicích zkrátí čas na desítky minut. Dobíjení u veřejných stojanů má ale složitou cenovou politiku, která se liší podle provozovatele.
Kvůli vichřici vyhlásil ČEZ v noci z neděle na pondělí kalamitní stav v deseti krajích. V pondělí večer se ale situaci podařilo zlepšit natolik, že v převážné většině krajů byl kalamitní stav zrušen.
Silný vítr, který láme stromy a shazuje větve do elektrického vedení, způsobil v pondělí v jižních Čechách výpadek dodávek proudu až pro deset tisíc domácností.
Kvůli nedostatku zaměstnanců firmy nabírají na práci studenty. Lákají je na stáže nebo takzvané trainee programy. A nenabízejí už pouze získání zkušeností, ale čím dál častěji také peníze.
Pojišťovny odhadují škody na desítky milionů korun. U Hluboček na Olomoucku se dva lidé zranili po pádu stromu na chatu, v Menharticích na Třebíčsku spadla na auta stodola.
Nabíjení elektromobilů bude v Česku zase o něco jednodušší. Aktuálně můžou majitelé dobít svoje elektrické auto pouze u 248 stojanů umístěných různě po republice. U některých z nich to ale trvá i několik hodin. Navíc často stojí mimo hlavní tahy. To se ale do dvou let změní. Energetické společnosti postaví v okolí českých dálnic až 100 nových rychlodobíjecích stanic.