Světoznámou architektku Evu Jiřičnou v pondělí na Pražském hradě medailí Za zásluhy ocenil Petr Pavel. Zlínská rodačka žije a pracuje střídavě v Praze a v Londýně, kam v roce 1968 nuceně emigrovala.
Stometrová výška věží v původním návrhu se nelíbila komisařům organizace UNESCO, kterým nakonec po pěti letech vyšli autoři vstříc a válcovitou věž s vlnitou fasádou navrhli menší a jenom jednu.
Správa železnic chce získat podporu veřejnosti pro zbourání historického mostu v Praze pod Vyšehradem a jeho nahrazení novou konstrukcí. Za 2,3 milionu korun si kvůli tomu najala agenturu Native PR.
Stavba by měla začít na počátku roku 2024, zhotovitel na ni bude mít 30 měsíců, následovat bude vybavení interiérů. Součástí projektu bude doplnění mobiliáře třetího nadzemního podlaží.
Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
Všichni ocenění lidé mají podle předsedy senátu Vystrčila (ODS) tři vlastnosti, které je spojují, a to statečnost, schopnost být příkladem a vzorem a pevnost chakteru, postojů a idejí.
Ve svém stanovisku UNESCO požaduje, aby nové stavby na místě někdejšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu. Mohou tak být vysoké maximálně 54 metry.
Architektka metra Anna Švarc bude nově zodpovídat za rekonstrukci stávajících stanic, dohlédne na stavbu nových a vybere i umělecká díla, která budou jejich součástí.
Návštěvníkům se letos představí světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem. Z 18 instalací bude 12 umístěno v nových lokacích.
Pro 7. ročník připravila Jiřičná umělecké dílo s názvem „A co kdyby to byla pravda?“ Jeho partnerem je Radiožurnál. Návštěvníci tuto instalaci uvidí v pražských Vojanových sadech.
Ve třech výškově gradujících věžích s rozvlněným designem a ohýbaným sklem jsou navrženy nadstandardní byty, zatímco ve vedlejším městském bloku mají být byty cenově dostupnější.
Od okupace v roce 1968 žije Eva Jiřičná ve Velké Británii. Charakteristické pro ni je moderní a vzdušné řešení prostoru. Pracuje hlavně se sklem a ocelí ve stylu high-tech.
Další stavba podle návrhu Evy Jiřičné vznikne v centru Zlína. Slavná architektka ve městě už před lety navrhla podobu Kongresového a univerzitního centra. Nový objekt začne v létě budovat Univerzita Tomáše Bati.
Známou českou architektku Evu Jiřičnou ocenil magazín Architects' Journal za významný přínos k postavení žen v architektuře. Prestižní cenu pojmenovanou po hlavní představitelce britské moderní architektury Jane Drewové převzala dnes v Londýně.
Letošní cenu Gratias Agit získá 12 zahraničních Čechů. Mezi nimi jsou i architektka Eva Jiřičná, krasobruslařka Ája Vrzáňová-Steindler nebo předsedkyně Sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků. Ocenění jim předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.