Na exekutora Ivanka se policie zaměřila poté, co na něj podalo trestní oznámení ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu, že peníze, které jeho úřad od dlužníků vymůže, vyplácí s velkým zpožděním.
Podle výkonné ředitelky České asociace věřitelů Kolářové je fixní srážka potřebná. „Věřitelé jsou naprosto zoufalí,“ říká. „Fixní srážka to nevyřeší,“ oponuje právnička Pavla Aschermannová.
Jde o pozůstatek doby, kdy si mohly firmy před rokem 2016 účtovat za úvěr klidně desetinásobek částky. „Kdybychom udělali tlustou čáru po roce 2016, dluhy by narůstaly mnohem méně,“ říká odborník.
V Česku je v exekuci na 700 tisíc lidí, tři čtvrtiny z nich jich mají víc a polovina je v dluzích déle než 10 let. „Je to proto, že první exekuce často spustí kolotoč dalších dluhů,“ říká Radek Hábl.
„Zájem je veliký, z hlediska počtu zastavených exekucí jsme ale opatrní, protože menší exekuce, například pokuty u dopravních podniků, byly vyřešeny už v prvním kole,“ říká analytik z Člověka v tísni.
Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.
Ruské velvyslanectví odmítlo soudní příkaz, aby buď platilo nájemné, nebo aby budovy předalo. V blízké budoucnosti tak výškové domy poslouží jako útočiště pro uprchlíky z Ukrajiny.
„Nejčastěji to byly dluhy u dopravních podniků a na zdravotním pojištění. Ještě jsme hodně řešili dluhy na nájemném u obecních bytů. Potom tam byly nedoplatky za regulační poplatky,“ přiblížil Hábl.
Jaký je zájem o Milostivé léto? Co mají dělat lidé, pokud je jejich exekutor liknavý? Hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.
Obecně se v důsledku proticovidových opatření očekávalo, že se počet dlužníků bude zvyšovat. „Tyto scénáře se naštěstí nenaplnily,“ komentoval data prezident komory Jan Mlynarčík.
Stát lidem slíbil až dvoumilionovou dotaci na obnovu bydlení a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Podle zákona je není možné zabavit, stejně jako peníze z pojistek.
Tornádo jim poničilo dům nebo jiný majetek, přesto je možné, že přijdou třeba o peníze z veřejných sbírek. A to v případě, že jsou v exekuci. Na problém upozorňuje spolek Česká asociace povinných.
Jak hodnotí exekutoři novelu zákona, která prošla sněmovnou a otevírá cestu ke zrušení exekucí kvůli nízkým dlužným částkám? Tomáš Pancíř se ptal prezidenta Exekutorské komory Jana Mlynarčíka.
Firmy zatím příliš nemyslí na proplácení nákladů práce z domova. Nákazu koronavirem by mohlo jít brzo zjistit i z dechu. Podnikatelé pokračují v EET, i když nemusí.
Exekutoři by dostali od státu 1050 korun. Tato částka by nahradila část nákladů za zastavené vymáhání. Stát by jim tak všem dohromady vyplatil až 250 milionů.
Už sedm let platí novela exekučního řádu, která zamezuje mnohočetným exekucím. Ty původní dluh kvůli nákladům exekutora násobně zvyšovaly. Lidé se s nimi potýkají i dnes. Jak je to možné?
Obžalovaná k soudu nepřišla ani ve středu. Souhlasila však s jednáním v její nepřítomnosti, soudce tak policejní eskortu odvolal. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě.
Jak změnit exekuční řád řeší poslanci ze sněmovního ústavně-právního výboru. V Česku je v exekuci téměř 800 tisíc lidí, necelý půl milion z nich má exekucí dokonce víc než tři.
Exekutorská komora navrhla v současné složité situaci dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Varuje také před zavalením soudů.
Armáda chce nové terénní vozy. Češi požadují méně půjček na bydlení, ale roste počet spotřebitelských úvěrů. Fenka z Českolipska je nejlepší na světě. O tom ve čtvrtek píšou česká média.
Celkový počet exekucí se oproti roku 2018 snížil o více než 200 000 případů. Podle dat Exekutorské komory bylo v roce 2019 na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení.
Kolik lidí v Česku opravdu čelí exekuci? Podle posledních údajů Exekutorské komory jich bylo 821 tisíc. Podle InsolCentra jsou ale čísla v některých obcích nadhodnocená, a to až o 62 %.
Případ muže, který kvůli pochybení exekutora přišel o svůj družstevní byt, znovu projednával Ústavní soud. Už v roce 2014 přitom rozhodl, že exekutor chyboval a má nahradit škodu.
Exekutoři u nás mají holt na růžích ustláno, to ví každý ze zhruba 800 tisíc lidí, kteří se s nespravedlností s eufemistickým jménem „vymáhání dluhů“ dnes potýkají.