Dlužníci postižení tornádem by nemuseli přijít o peníze ze sbírek. Exekutoři slibují mírnější postup
Vůči lidem v exekuci, které minulý týden zasáhlo tornádo, budeme vstřícní, slibuje exekutorská komora. Je tak pravděpodobné, že budou moci využít třeba i peníze z dobrovolnických sbírek. Na možný problém upozornila v sobotu Česká asociace povinných, podle níž v postižené oblasti na jihu Moravy žije až 300 rodin v exekuci.
Lidé z postižených oblastí mohou od státu získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru.
Podle zákona je ale není možné dlužníkům zabavit, stejně jako peníze z pojistek, jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Až 300 rodin zasažených tornádem je v exekuci. Mohou přijít o peníze ze sbírek i materiální pomoc
Číst článek
„Exekutor je zabavit nesmí, a to bez ohledu na to, jestli jde o prostředky z pojistky na dům, vybavení domácnosti nebo třeba na auto,“ řekl Radiožurnálu i prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.
Pokud by dlužníci ze zasažených obcí potřebovali i peníze z dobrovolnických sbírek, měli by se podle něj co nejdřív obrátit na svého exekutora.
„Dotyčný může reagovat tím, že se spojí s exekutorem, podá návrh na odklad, nebo dokonce návrh na zastavení exekuce,“ nastínil postup.
Mlynarčík dodal, že by si lidé v exekuci měli pro jistotu schovat například potvrzení od pojišťovny, aby i později mohli prokázat, odkud jim peníze na účet přišly.
Nelze vyloučit, že se tragedie dotkla i lidí v exekucích. Současná právní úprava však na takové situace pamatuje (např. institutem odkladu, zastavení) a EKČR je přesvědčena, že tato mimořádná situace bude v rozhodování soudních exekutorů řádně zohledněna.
irozhlas.cz/zpravy-domov/e…
14:06 – 04. 07. 2021
1202 poškozených budov
Na možné zabavování darů ze sbírek upozornila v sobotu Česká asociace povinných, a to s tím, že v oblasti je v exekuci až 300 rodin.
Lidé poslali obcím zasaženým tornádem miliardu. Nejvíce peněz má sbírka Diecézní charity Brno
Číst článek
„Konkrétní postup budeme řešit v úterý přímo v zasažené oblasti. Mám domluvenou schůzku se starostkou Mikulčic, měli by tam být i starostové ostatních obcí,“ řekla v sobotu Radiožurnálu prezidentka asociace Denisa Rohanová. Momentálně asociace nabízí lidem ze zasažených oblastí bezplatnou právní pomoc.
Pro připomenutí: přírodní živel zdecimoval část Břeclavska a Hodonínska ve čtvrtek 24. června. Poškozeno je 1202 budov, z nichž je 180 určeno k demolici. Některé domy už lidé zbourali sami, tento pátek začaly demolice řízené hasiči.
Na pomoc lidem ze zasažených obcí se lidé skládají na účtech několika charitativních organizací, svou sbírku založil i Nadační fond Českého rozhlasu. V pátek celkově vybraná částka všech organizací přesáhla miliardu korun.