Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.
„Nejčastěji to byly dluhy u dopravních podniků a na zdravotním pojištění. Ještě jsme hodně řešili dluhy na nájemném u obecních bytů. Potom tam byly nedoplatky za regulační poplatky,“ přiblížil Hábl.
Jaký je zájem o Milostivé léto? Co mají dělat lidé, pokud je jejich exekutor liknavý? Hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.
Obecně se v důsledku proticovidových opatření očekávalo, že se počet dlužníků bude zvyšovat. „Tyto scénáře se naštěstí nenaplnily,“ komentoval data prezident komory Jan Mlynarčík.
Tornádo jim poničilo dům nebo jiný majetek, přesto je možné, že přijdou třeba o peníze z veřejných sbírek. A to v případě, že jsou v exekuci. Na problém upozorňuje spolek Česká asociace povinných.
Jak hodnotí exekutoři novelu zákona, která prošla sněmovnou a otevírá cestu ke zrušení exekucí kvůli nízkým dlužným částkám? Tomáš Pancíř se ptal prezidenta Exekutorské komory Jana Mlynarčíka.
Poslanci Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny odmítli princip takzvané teritoriality exekutorů. Ten měl zamezit absurdním případům, kdy dlužník má svého exekutora na druhém konci republiky.
Už sedm let platí novela exekučního řádu, která zamezuje mnohočetným exekucím. Ty původní dluh kvůli nákladům exekutora násobně zvyšovaly. Lidé se s nimi potýkají i dnes. Jak je to možné?
Z výpisu z Centrální evidence exekucí nelze zjistit informace o věřiteli ani o celkové výši dluhu nebo úroku z prodlení. To má změnit připravovaná úprava vyhlášky.
Ministerstvo spravedlnosti by mělo podle části poslanců převzít Centrální evidenci exekucí od Exekutorské komory. Doporučil to sněmovní Podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení.
Sestrám v domácí péči nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus. Testovat se však mají samy, uvádí Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Exekutorská komora navrhla v současné složité situaci dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Varuje také před zavalením soudů.
Celkový počet exekucí se oproti roku 2018 snížil o více než 200 000 případů. Podle dat Exekutorské komory bylo v roce 2019 na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení.
Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jde o dvě třetiny součtu těchto částek. Nově by to byly tři čtvrtiny.
Kolik lidí v Česku opravdu čelí exekuci? Podle posledních údajů Exekutorské komory jich bylo 821 tisíc. Podle InsolCentra jsou ale čísla v některých obcích nadhodnocená, a to až o 62 %.
Proč exekutoři nechtějí zveřejňovat, kde je kolik dlužníků? Kdo může za chyby v databázi exekucí? A jak se dítě zadluží? Rozhovor s autorem Mapy exekucí Radkem Háblem.
Lidí v exekuci je podle statistik méně, ale exekucí mají více. Vícečetné exekuce jsou problém i podle Exekutorské komory. S tím, že by se situace dlužníků zhoršila, ale prezident komory nesouhlasí.
Přes pokles však zůstává podle komory množství lidí v exekuci problémem. Upozorňuje proto zejména na vícečetné exekuce, které výrazně navyšují celkový počet vedených exekučních řízení.
Velká pardubická stále nemá hlavního sponzora. Dopisy od exekutorů posílané e-mailem jsou vždy podvod. Velký zájem o byty nahrává takzvaným šmejdům. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Odesílatel se vydává za soudního exekutora Jaroslava Homolu z Exekutorského úřadu Brno-město. Komora, která se v této věci obrátí na orgány činné v trestním řízení, o tom informovala ve středu.
Asistentům poslance plyne i právo na vstupní kartu do prostor Poslanecké sněmovny. Bendův asistent Alan Hopp má díky tomu podle některých lepší příležitost k ovlivňování politiků.
Jana si vědomě vzala dlužníka a věřila, že se jí exekutoři vyhnou díky předmanželské smlouvě s odděleným majetkem. Teď má už přes rok exekutorem obstavený účet a pro výplatu si chodí v hotovosti.