„Co se týče zbraňových systémů, v tuto chvíli je nemyslitelné, a Ukrajina s tím ani nepočítá, že by stíhačky F-16 posílala nad ruské území,“ říká bezpečnostní analytik v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Ukrajina se už třetí rok brání rozsáhlé ruské vojenské agresi a dlouho žádala západní spojence o poskytnutí strojů F-16, které by zlepšily její šance ve vzdušných soubojích.
Podrobnosti o okolnostech zničení stroje nejsou známé. Podle informací deníku The Wall Street Journal (WSJ) stíhačka nebyla sestřelena, ale zřítila se následkem pilotovy chyby.
Nehoda se stala v době ruského ostřelování, ale podle prvních zpráv se zdá, že stíhačka nebyla sestřelena, uvedl The Wall Street Journal. „Nehoda byla nejspíše následkem chyby pilota,“ dodal deník.
„Nejvíce brzdící je v dnešní době přeškolení ukrajinských pilotů,“ řekl pro Radiožurnál ředitel Centra bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO a brigádní generál v záloze František Mičánek.
„Ukrajina bude potřebovat značný počet F-16, aby mohla letouny v potřebném rozsahu zapojit do své širší protivzdušné obrany,“ uvádí americký Institut pro studium války.
Ukrajina se dočkala letounů F-16, jejich počet ale nebude vysoký. Přesto by měly podle experta Davida Stulíka pomoci bránící se zemi vyrovnat ruskou vzdušnou převahu, budou také morální vzpruhou.
Letouny F-16, které dodávají bránící se Ukrajině západní země, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova situaci na frontě výrazně neovlivní. Za sestřelení stíhaček dostanou ruští vojáci odměny.
Stroje F-16 americké výroby byly nejžádanější položkou Ukrajiny směrem k západním spojencům, kteří jí finančně i vojensky od února 2022 pomáhají bránit se proti rozsáhlé ruské invazi.
Kyjev chce donutit Rusko, aby vyklidilo své základny do vzdálenosti několika set kilometrů od ukrajinské hranice, nebo aby na jejich obranu vyčlenilo nadměrné množství systémů protivzdušné obrany.
V polských ozbrojených silách se opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie, jejíž jezdci mají na zádech atrapy křídel. Tito husaři budou mít křídla skutečná.
„Zničíme letadlo, stejně jako dnes ničíme tanky, obrněná vozidla a další vybavení včetně salvových raketometů,“ citovala Putina agentura TASS. Letouny budou pro ruskou armádu legitimním cílem.
Souhlas Západu s dodáním stíhaček F-16 je podle Ukrajinců přelomem, „Západ se ale chce pojistit, aby se neopakovala situace s tanky, kterých Ukrajinci kvůli chybám spoustu ztratili,“ říká Dorazín.
Pokud by Ukrajinci měli letku kvalitních stíhaček, mohli by snadněji sestřelovat ruské rakety a drony, mířící na ukrajinské území. Případně zasahovat proti vzdáleným cílům.
Zelenskyj v Kodani řekl, že pokud bude invaze na Ukrajinu úspěšná, bude agrese Ruska hrozit i dalším částem Evropy. „Všichni sousedé Ruska budou v ohrožení, jestliže Ukrajina nezvítězí,“ prohlásil.
„Dnes můžeme oznámit, že Nizozemsko a Dánsko se zavazují k dodávce letounů F-16 Ukrajině, jakmile budou naplněny všechny podmínky,“ uvedl Rutte. Výcvik podle Rutteho začne „brzy po příštím měsíci“
Případné dodávky stíhaček na Ukrajinu třetí zemí musí povolit USA, které je samy pravděpodobně napadené zemi neposkytnou. Washington ale už dříve signalizoval, že vyslání strojů na Ukrajinu povolí.
Malý letoun se podle Federálního úřadu pro letectví zřítil v hornatém terénu na jihozápadě Virginie zhruba v době, kdy se Washingtonem rozlehl sonický třesk.
„Potřebujeme moderní stíhačky. Nejde jen o součást naší protiofenzivy, ale je to i záležitost ochrany našeho vzdušného prostoru, logistiky a především Ukrajinců,“ řekl prezident Zelenskyj.
Zdá se, že Ukrajina má nakročeno k získání stíhaček F-16, o které dlouho usilovala. Rusko má stále převahu ve vzduchu, a právě západní stíhačky by byly pro úspěch ukrajinské ofenzivy klíčové.
Slovensko by na oplátku mělo podle ministra obrany Jaroslava Nadě dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Podle Bidena američtí vojáci poukazují, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. V budoucnosti se ukáže, jaké budou potřeby ukrajinské armády, popsal.
Americké letectvo v uplynulých týdnech sestřelilo celkem čtyři neznámé objekty nad svým územím. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na základní otázky, které se jich týkají.
Optimistické odhady Ukrajiny vychází z toho, že její vojáci potřebují čtyři až pět týdnů, aby zvládli výcvik k používání tanků Leopard 2. Naučit se vozidla udržovat, může trvat ještě déle.