„Je velký tlak na to, aby Palestinci nějak převzali odpovědnost, a zároveň jsou různé protitlaky,“ říká pro Radiožurnál analytik Českého rozhlasu Jan Fingerland.
V Gaze sílí kritika hnutí Hamás. Lidé prosí Boha, aby členům hnutí vzal život. V důsledku války se zcela rozpadl občanský pořádek, humanitární konvoje rabují zločinecké gangy.
O budoucnosti Pásma Gazy po válce zatím není jasno. Američtí činitelé prý navrhují, aby přechodně bezpečnost zajišťovaly mezinárodní síly, například složené z jednotek arabských zemí.
„Že se někdo dopouští brutálního násilí a mučení, ještě neznamená, že se dá přirovnat k Islámskému státu,“ upozorňuje expert na Blízký východ Marek Čejka.
Husajn al-Šejch se stal druhým nejvyšším palestinským představitelem. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ho jmenoval do funkce generálního tajemníka Organizace pro osvobození Palestiny.
Tři z uprchlíků se pokusili o útěk už dříve. Jedním z těch, kdo jsou nyní na svobodě, je bývalý velitel džanínského vojenského křídla palestinské skupiny Fatah Zakaríja Zubajdí.
Jak v úterý řekl mluvčí palestinské strany Fatah, Irikát byl hospitalizován kvůli komplikacím souvisejícím s transplantací plic, kterou podstoupil v roce 2017, ne s covidem-19.
Palestinské hnutí Hamas je připravené zahájit rozhovory o usmíření s hnutím Fatah. Prezident Mahmúd Abbás chce dokonce jednat o rozpuštění vlády v Pásmu Gazy a o uspořádání nových voleb.
Palestinská samospráva převezme kontrolu nad pásmem Gazy. V Káhiře se na tom dohodla dvě největší palestinská hnutí Fatah a Hamás. Právě mezi těmito skupinami panovaly už sedm let spory. Dosud v Gaze vládl radikální Hamás. Návrat vlády prezidenta Mahmúda Abbáse do Gazy je jednou z podmínek příměří dohodnutého po letošní válce s Izraelem.
Palestinskou vládu národní jednoty jmenoval prezident Mahmúd Abbás. Na finální podobě kabinetu se dohodli zástupci znepřátelených hnutí Fatah a Hamás. Úřednickou vládu povede akademik Rámí Hamdalláh a měla by ukončit sedm let trvající vnitropalestinský rozkol. S jakoukoli palestinskou reprezentací, na které se podílí Hamás, ale odmítá jednat Izrael.
Palestina by po osmi letech mohla mít vládu národní jednoty. Podle izraelských médií se na jejím vytvoření v Gaze dohodli zástupci znepřátelených hnutí Fatah a Hamás. Kabinet s účastí obou stran by měl vzniknout do pěti týdnů.
Palestinci by už brzy měli mít společnou vládu pro pásmo Gazy i pro Západní břeh Jordánu. Dohodu v Kataru slavnostně podepsali vůdce protiizraelského hnutí Hamás Chálid Mišal a Západem podporovaný palestinský prezident Mahmúd Abbás.
Hlavní palestinské frakce se po pěti letech sporů dohodly na společné vládě. Měl by ji vést Západem podporovaný prezident Mahmúd Abbás. Přistoupilo na to i hnutí Hamás, které vládne v Gaze a podle úmluvy uzná novou administrativu.
Generální štáb izraelských ozbrojených sil navrhuje na první pohled překvapivě vládě, aby propustila více palestinských vězňů. Chce tím vyjádřit vstřícnost předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi.
Dnes se mělo v Káhiře uskutečnit další kolo jednání mezi palestinskými stranami. Zástupci umírněného Fatahu a radikálního Hamásu se ale neshodli na jménu případného premiéra a usmiřovací rozhovory odložili na neurčito.
Palestinské skupiny v čele se sekulárním Fatahem a radikálním Hamásem podepsaly v Káhiře významnou dohodu, kterou zprostředkoval Egypt. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při té příležitosti prohlásil, že Palestinci uzavřeli černou kapitolu čtyřletých hádek a rozporů. Izrael naopak akt prohlásil za vítězství terorismu.
Palestinská hnutí Hamás a Fatah dnes mají slavnostně ukončit vzájemné rozpory a podepsat dohodu o vytvoření vlády národní jednoty. Ceremonie se chystá v Káhiře. Za Fatah se jí účastní palestinský prezident Mahmúd Abbás a za Hamás přijel ze Sýrie jeho politický vůdce Chálid Mišal.
Ohlášené usmíření Palestinců povede k tomu, že hnutí Hamás ovládne po pásmu Gazy také západní břeh Jordánu, prohlásil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Přidal se tak k premiéru Netanjahuovi, který urovnání sporů mezi Palestinci kritizoval už včera večer.
Hlavní palestinské organizace Hamás a Fatah se po čtyřech letech usmířily. Oznámili to v Káhiře vyjednávači obou stran. Pod egyptským patronátem se Palestincům podařilo dohodnout vytvoření jednotné vlády a také přípravu parlamentních voleb. Egypt by měl v nejbližších dnech obě strany pozvat k podepsání dohody.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás se chystá na návštěvu pásma Gazy. Na první pohled je to všední informace, protože Gaza je palestinské území a Abbás stojí v čele palestinské samosprávy. Vzhledem k vnitropolitickému konfliktu jde ale o průlomovou událost.
Na Blízkém východě se podařilo obnovit nepřímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Zprostředkoval je americký zvláštní vyslanec George Mitchell. Palestinci oznámili obnovu nepřímých jednání v neděli, ale už v pondělí přišly zprávy o nových komplikacích. Problémem je izraelská výstavba ve východním Jeruzalémě.
V Ramalláhu na území západně od Jordánu začala dvoudenní schůze výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny, která sdružuje různé palestinské frakce. Na programu jednání je, mimo jiné, další mandát palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a také parlamentu. Oběma skončí mandát 24. ledna.
Palestinská radikální skupina Hamas a dalších sedm palestinských stran, jejichž vedení sídlí v Damašku, se dnes odmítly podepsat pod smírčí dohodu se stranou Fatah, vládnoucí západnímu břehu Jordánu.
Za smrtí palestinského prezidenta Jásira Arafata byl před čtyřmi lety Izrael. Takové stanovisko si jednohlasně odsouhlasilo asi 2000 členů palestinského hnutí Fatah, kteří jednají v Betlémě. Ustavit si také chtějí výbor, který Arafatovo úmrtí ve francouzské nemocnici řádně objasní. K podobnému kroku Palestinci vyzývají i mezinárodní společenství.
Palestinské hnutí Fatah souhlasí s mírovým procesem, nevylučuje ale ani ozbrojený boj proti izraelské okupaci, pokud by diplomacie selhala. Prohlásil to palestinský prezident Mahmúd Abbás. Právě on stojí v čele Fatahu, jehož třídenní kongres začal v palestinském Betlémě.