22. srpna 1969 schválilo předsednictvo Federálního shromáždění takzvaný obuškový zákon neboli Zákonné opatření o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku.
Federální shromáždění klíčový dokument odsouhlasilo 9. ledna 1991. Přijetím Listiny základních práv a svobod se Československo zavázalo k tomu, že bude doržovat mezinárodní standardy lidských práv.
Přesně před třiceti lety se Václav Havel stal podruhé prezidentem. Poprvé to bylo v listopadu 1989. To byl v čele - ještě komunistického – Československa půl roku. Až do prvních svobodných voleb.
41 let po nástupu k moci v únoru 1948 tak ztratili komunisti právo kontrolovat politiku státu. Udržet si alespoň nějakou moc a voliče se ale komunisti snažili i poté.
Čtecí zařízení zabudované do loží a křesla podle původního návrhu z konce 19. století - to jsou dva detaily z jedné obří rekonstrukce. Státní opera v Praze se divákům otevře v lednu.
Před padesáti lety, 22. srpna 1969, přijalo československé Federální shromáždění takzvaný obuškový zákon. Režimní propaganda tvrdila, že demonstrace 21. srpna 1969 byly novým pokusem o kontrarevoluci.
Před 50 lety začala v historii Československa etapa federativního uspořádání. Politici v říjnu 1968 přijali ústavní zákon s platností od 1. ledna 1969, kterým vznikly republiky česká a slovenská.
Zástupci Romské občanské iniciativy pracovali v 90. letech podobně jako ostatní poslanci na obnově tehdejšího Československa. Zároveň ale měli vlastní agendu: dosáhnout uznání romské národnosti.
Vláda stále hledá pracovníky pro kontrolu tajných služeb, píše Právo. A v Praze je podle Mf Dnes utajený pomník pro Jana Palacha. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček po ohlášení kandidatury Jiřího Drahoše uveřejnil na twitterovém účtu několik příspěvků týkajících se prezidentské volby. Jeden z nich obsahoval také fotografii titulní strany týdeníku Mladý svět z roku 1990, na které se objevil tehdy 46letý prognostik Miloš Zeman hledící do dáli. Doprovodný text sliboval rozhovor o tom, zda opravdu vidí do budoucnosti země. Ovčáček ve svém příspěvku napsal: „Na Hradě potřebujeme aligátora s vizí. Ne šedou myš bez názoru.“ Co z něj udělalo v očích Jiřího Ovčáčka „aligátora" a působil tak v onom rozhovoru?
Čeští a slovenští politice si dnes v budově bývalého Federálního shromáždění připomínají 25. výročí od revoluce. Dříve se tu scházela vyšetřovací komise k 17. listopadu. Odehrálo se tu ale i mnoho důležitých událostí polistopadové historie, například takzvaná pomlčková válka.
Antimonopolní úřad zrušil stomilionovou soutěž Národního muzea na rekonstrukci budovy bývalého Federálního shromáždění. Podle předsedy úřadu Petra Rafaje v zadání tendru bylo hned několik chyb.