„Myslím si, že tituly jako Návštěvníci, Dobrodružství kriminalistiky nebo Cirkus Humberto nemusíme připomínat, protože je to zlatý fond naší soundtrackové studnice,“ říká Dvořák.
V současné době se podle Aleše Stuchlého filmaři často snaží použít hudbu, kterou lidé dobře znají. „Vezmou trendující písně, ať už jsou na YouTube, někde ze Spotify, nebo na TikToku,“ popisuje.
Morricone složil hudbu k více než 500 seriálům a filmům - včetně snímků Tenkrát na západě či Osm hrozných - a právě na něm spolupracoval i s českým symfonickým orchestrem a Janem Hasenöhrlem.
Hudbu složil k Pokladu na Stříbrném jezeře i dalším filmovým mayovkám, například Vinnetou-Rudý gentleman, Vinnetou-Poslední výstřel, Petrolejový princ či Old Surehand.
Jména italských skladatelů Roty nebo Morriconeho vám díky známým filmovým melodiím zřejmě něco řeknou. Piovani vám možná tak povědomý nepřijde. Ale stejně jako oni má i tento skladatel Oscara.
Do Prahy zavítá další z legend filmové hudby. Jeden z nejvýznamnějších světových skladatelů Hans Zimmer vystoupí 7. května v O2 areně. Složil hudbu k filmům jako Piráti z Karibiku, Gladiátor, Tenká červená linie či Hannibal. Oscara dostal za soundtrack ke snímku Lví král. V mládí ho výrazně ovlivnilo dílo Bedřicha Smetany.
Studio Českého rozhlasu Regina v pražském Karlíně bylo plné muzikantů. Filmová filharmonie a početný pěvecký sbor tam měly poslední zkoušku před dnešním koncertem v Rudolfinu. Ve světové premiéře se představí třeba hudba z Jurského světa či melodie z filmu Monstrum. Všechny mají společného autora, amerického skladatele Michaela Giacchina.
Skladatel James Horner zahynul při nehodě svého soukromého letadla. Americké úřady zatím smrt světoznámého tvůrce filmové hudby oficiálně nepotvrdily. Hornerova asistentka Sylvia Patrycjaová už ale o ní informovala na svém facebookovém profilu.
Slavné filmové melodie zazní dnes večer v pražském Rudolfinu. Začíná třídenní Festival filmové hudby. Do Prahy přijedou slavní skladatelé i interpreti.
Dnes je to 85 let, co se v tehdejším Československu promítal první zvukový film. Produkce se neodehrála v jednom z honosných pražských kin, ale v sálu kina Alhambra v Ústí nad Labem. Nesouvisela ani tak s uměním, jako spíše s reklamou. A navíc ještě vzbudila politický ohlas.
Autor hudby k filmům Tenkrát na západě, Profesionál nebo seriálu Chobotnice je v Praze. Italský skladatel Ennio Moricone odehraje v roli dirigenta večer koncert s maďarským symfonickým orchestrem.
Fenomenální italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone se chystá do Prahy. V neděli vystoupí v O2 Areně. A vypadá to, že se jeho fanoušci mají opravdu na co těšit. V pařížské hale Bercy ho totiž včera večer nadšení diváci nechtěli pustit z pódia.
Některé filmy proslavila hudba. V Paříži teď dokonce začala speciální výstava. Na expozici Svatba století se dozvíte nejen o okolnostech, za jakých vznikaly slavné filmy, ale hlavně o tom, jak k jejich úspěchu přispěli skladatelé filmové hudby.
Vrcholem Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms budou dva koncerty slavných filmových melodií. Jejich autor Enniho Morricone bude dnes a zítra osobně řídit Český národní symfonický orchestr a Český filharmonický sbor Brno.