Loňský filmový rok patřil Vlnám. Divácký úspěch v sobotu potvrdila i Česká filmová a televizní akademie, která snímek režiséra a scenáristy Jiřího Mádla ocenila šesti Českými lvy.
V jakém duchu se předávání zlatých sošek neslo? A jak si Hollywood připomněl odchod legendy Genea Hackmana? Ceremoniál sledovala filmová publicistka servru iROZHLAS.cz Kristina Roháčková.
Šanci získat Oscara pro nejlepší film uplynulého roku mají příběhy o zničených amerických snech, dva muzikály i zdrcující dramata inspirovaná reálnými událostmi.
Film Konkláve pojednává o mocenských hrách kolem volby papeže. Režíroval ho Edward Berger, hlavní role si v něm zahráli Ralph Fiennes, Stanley Tucci, John Lithgow a Isabella Rossellini.
Mnohé obrazy filmu vyžadují velké plátno, jako třeba socha Svobody vzhůru nohama viděná z lodi plné poválečných migrantů nebo textura mramorových bloků v útrobách italského lomu.
Amerikánka, příběh dívky vyrůstající v dětském domově v komunistickém Československu, přerostla během několika let z osobních vzpomínek v divadelní, a nakonec i filmovou adaptaci.
V televizních kategoriích zopakovaly vítězství seriály Šógun, Stále v kurzu a Sobík oceněné už během podzimních cen Emmy. Večer ale patřil velkému hereckému návratu Demi Moore.
V nominacích na prestižní americké filmové a televizní ocenění se dařilo také papežskému dramatu Konkláve nebo skoro čtyřhodinovému architektskému eposu Brutalista.
Tuzemského kandidáta pro oscarovou kategorii nejlepších zahraničních filmů každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie, která stojí i za cenami Český lev.
Životopisně laděnému dramatu Christophera Nolana o strůjci atomové bomby připadlo celkem sedm Oscarů. Mimo toho pro nejlepší film i ty za režii, mužské herecké výkony, kameru, střih a hudbu.
Dramatický snímek o útěku odbojové skupiny kolem Ctirada a Josefa Mašínových z komunistického Československa na Západ proměnil jen jednu z patnácti nominací.
Potvrdí sobotní vyhlášení Českých lvů přízeň dramatu o útěku bratrů Mašínů do Západního Berlína, nebo ho trumfne favorit českých kritiků, hororově laděná komedie Přišla v noci?
„Eliška Křenková byla odlita od krku až po kolena celá. Musela nehybně stát a Martin Jankoč na ni dával veškeré možné vrstvy až po sádru. Byl to pro ni velkolepý zážitek,“ vzpomíná maskérka.
Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně.
Životopisně laděný snímek Christophera Nolana o tvůrci atomové bomby si odnesl pět cen, kromě té pro nejlepší drama i ty za režii, hudbu a herecké výkony Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr.
Společný režijní a scenáristický počin Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara vede před animovaným Tondou, Slávkou a kouzelným světlem a kostýmní detektivkou Úsvit.
Takzvaný „Barbenheimer“ za sebou v nominacích na 81. Zlaté glóby nechal i například novinku Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce nebo festivalový hit Minulé životy.
Přesvědčila akademiky spíše balada o českém barokním skladateli, mysteriózní sonda do duše okultisty nebo na mobil natáčená sebedestruktivní cesta za rapovým hitem?
Po pandemii ohlásil německý filmový festival návrat diváků a programu v plném rozsahu. Hvězdy jako Steven Spielberg, John Malkovich nebo Cate Blanchett poutaly pozornost k nesoutěžnímu programu.
Film Na západní frontě klid, který bez příkras vizuálně i pomocí temného zvukového doprovodu ukazuje hrůzy první světové války, byl nominován v celkem 14 kategoriích.
Česko patří mezi špičku v oboru vizuálních efektů, potvrzuje nominace na Oscara pro dva Čechy, kteří se podíleli na filmu Na západní frontě klid. S Viktorem Müllerem ze studia UPP mluvil Radiožurnál.