Vědci pomocí umělé inteligence rozkrývají tajemství zuhelnatělých svitků z Herculanea, které přežily výbuch sopky Vesuv. Nově dešifrovaný dokument zřejmě popisuje poslední hodiny filozofa Platóna.
Olga Zinovjevová vyzvala Putina, aby se podíval na zoubek Ústavu filozofie Ruské akademie věd, ten je podle ní „posledním útočištěm darebáků, zrádců, cizích agentů, přeběhlíků, rusofobů a extremistů“.
V novém roce se podle Petříčka musí změnit myšlení Čechů i na zahraniční politické scéně. Například u podpory Ukrajiny se sice lidé dokážou ve vlnách spojit, solidarita vůči zemi ale není stabilní.
„Ze zkušenosti víme, že mnozí diktátoři a váleční zločinci, jejichž pozice se jevila jako neotřesitelná, tak jak dopadli? A nelze vyloučit, že nějaký takový konec čeká i Putina,“ míní filozof Němec.
„Nikdy jsem na filozofické fakultě neměla nízký plat, protože jsem vždycky byla integrovaná do různých projektů a grantů, takže tabulkový plat jsem nikdy neměla,“ přiznává filozofka.
Rusko lhalo už dříve a část lidí si na toto oklamávání zvyklo v tom smyslu, že už ani nečekají nic jiného. Podle Petříčka je nynější situace ale ojedinělá v tom, jaké má prezident plány do budoucna.
Tento rok bude rokem transformace na novou digitální ekonomiku a jejího přesazení do zelenějšího podnebí, domnívá se filozofující ekonom a vysokoškolský učitel Tomáš Sedláček.
„My se teď musíme rozhodovat, co bude potom. To je důležitější, než co je teď,“ míní filosof. Na české politické scéně ovšem nevidí nikoho, kdo by uvažování s přesahem do budoucnosti reprezentoval.
Po krátké epizodě ve Filozofickém ústavu ČSAV (1968-1971) byl Hejdánek zatčen a odsouzen na devět měsíců, šest z nich strávil ve vazbě, poté byl amnestován.
„Porota ocenila, že profesor Miroslav Petříček trvale pracuje na tom, aby filozofie vybočila z čistě vědeckých rámců a otevřela se jiným oborům, zejména literatuře a umění,“ zdůvodnila nadace výběr.
Immanuel Kant se ve svém někdejším rodném městě, nynějším ruském Kaliningradu, ocitl v centru vášnivé polemiky. Místní představitele obvinili německého filozofa z „rusofobie“.
Ve věku 74 let zemřel v noci na úterý biolog a filozof Zdeněk Neubauer. Oznámila to na svém webu Knihovna Václava Havla. Neubauer byl blízkým přítelem někdejšího českého prezidenta. Škála jeho díla je mimořádně široká, od mikrobiologie a genetiky přes fyziku a filozofii až po jazykovědu.
Disidenti v bývalých sovětských satelitech východní Evropy nebyli podle amerického filozofa Noama Chomského vystaveni tak těžkým represím, jak se traduje. Přední světový jazykovědec, levicový intelektuál a také odpůrce globalizace a amerického kapitalismu to řekl při návštěvě Olomouce.