Celosvětové čtení ukrajinských divadelních her začíná v Česku v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Ukrajinské dramatiky mohou lidé i na dálku podpořit díky finančním sbírkám.
„Na věci se díváme pohledem stejných hodnot a svou nezávislostí mi dává jistotu, že jeho doporučení nebudou ovlivněna osobními zájmy vybraných hráčů,“ uvedl k výběru politologa Pavel.
„V roce 1452 byl rozvoj židovské komunity v Olomouci přerušen na základě vyhnání Židů ze všech královských moravských měst a až do roku 1848 tady legálně bydlet nesměli,“ říká historička.
„Kostel sv. Petra na Předhradí byl nejstarším olomouckým kostelem zmiňovaným v písemných pramenech, protože u něj bylo roku 1063 obnoveno moravské biskupství,“ uvedl Národní památkový ústav.
Golec se domnívá, že nemusí jít o poslední nález a že další objevy nám pomůžou pochopit, k čemu jeskyně sloužily. „Bez těch kreseb bychom neměli vůbec nic. To je prázdný prostor,“ vysvětluje.
Archeolog Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci, který objev učinil, měl již delší dobu podezření, že čáry na kameni, které fotografoval už průkopník speleologie Karel Absolon, jsou staré.
Dataci kresby určila radiouhlíková metoda. Dosavadní rekord držela malba z této jeskyně, která je podle laboratorních analýz stará 6200 let. V Kateřinské jeskyni se nachází několik maleb.