Další objev kresby v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. ‚Čerta‘ po sobě zanechali Keltové
V Kateřinské jeskyni v Moravském krasu objevili archeologové další kresbu. Nazvali ji Čert, jak informoval server iROZHLAS.cz archeolog Martin Golec z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Na rozdíl od čar na kameni nazvaném Mozek, které jsou nejstarší kresbou v České republice, je Čert výrazně mladší. Pochází z halštatského období, ze 7. až 6. století před naším letopočtem.
Stáří Čerta pomohl určit radiouhlíkový test. „Když jsme odebírali vzorky, tak v poslední várce se podařila určit dvě data. Jedno na Mozku, které má 7000 let. Druhá kresba, která se podařila – je jakoby ve stínu, ale je dost pěkná -, je jediná kresba z doby halštatské. Říkáme jí Čert, protože moc nerozumíme tomu, co ty obrázky znamenají – to možná ani nikdy vědět nebudeme. Tak jim dáváme názvy pracovní,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Golec.
Archeolog o nálezu nejstarší kresby v Česku: Podezření jsem měl delší dobu, bude jich tam více
Číst článek
Památky z doby halštatské v Moravském krasu nejsou úplně ojedinělé. Asi deset kilometrů vzdálená Býčí skála je bohatým archeologickým nalezištěm právě ze starší doby železné. Jak připomněl Golec, našlo se tam velké množství předmětů z období let 575 až 450 před naším letopočtem.
Přímo v Kateřinské jeskyni jde ale o první a zatím jediný nález. „Dokládá hluboký průzkum lidí v jeskyni. Myslíme si, že ta jeskyně dlouhodobě - už od doby neolitu, paleolitu – hraje roli duchovních míst,“ vysvětlil Golec. Jeho teorii dokládá větší množství náboženských kreseb, které se v jeskyni nakumulovaly. Jednou z nich jsou právě i čáry na „Mozku“, jejichž objev a stáří vědci představili ve středu.
Golec se ale domnívá, že nemusí jít o poslední nález a že další objevy nám pomůžou pochopit, k čemu přesně tyto jeskyně sloužily. „Bez těch kreseb bychom neměli vůbec nic. To je prázdný prostor,“ vysvětluje, proč je nález z doby halštatské důležitý.
Česko má novou nejstarší kresbu. Čáry na ‚Mozku‘ v Kateřinské jeskyni vznikly před 7000 lety
Číst článek
‚Čerta‘ podle Golce nakreslili pravděpodobně už Keltové. To byla velká skupina indoevropských národů, která právě v 6. století před naším letopočtem ovládala území střední Evropy. Fungovali na základě náčelnického systému.
„To znamená, že jednotlivé sociální skupiny vedou velmi silní náčelníci, jejich rodiny. A kdo patří do rodiny a je s ním příbuzný, tak v sobě třímá velkou moc – sociální, politickou, vojenskou, náboženskou a i soudní,“ popsal Golec.