Nejdražším se stal obraz Petrklíče od autora Jindřicha Štyrského, za který nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 5,2 milionu korun, řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář.
Rekord českých aukčních síní dosud držel Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.
Seznam se stal virální na sociální síti X, kde ho sdílel umělec Jon Lam. Má se týkat konkrétně nástroje Midjourney, který generuje na základě textových příkazů (promptů) vizuální materiál.
Kupkův Bílý kůň je inspirován malířovými pobyty v Bretani. Pobřeží, moře a skály ho inspirovaly k některým pracím z počátku století, třeba ke známým dílům Balada nebo Vlna.
„Zajímalo mě, jak se na přelomu 19. a 20. století proměňuje obraz moderního umělce, který se promítá právě i na jeho zobrazení,“ říká o výstavě kurátorka Petra Kolářová.
Se stejnou vyvolávací cenou jako Kubištovo dílo se v neděli vyvolával obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934, ten se prodal za 54 miliony korun včetně přirážky.
Strážci přírody požadují po vládě větší pravomoci, aby pohlídali chráněné krajinné oblasti před vandaly. Blíže se tématu věnuje Mf Dnes. Více ze sobotních médií přibližuje výběr Radiožurnálu.
V nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně se již za milionové částky prodalo několik dalších děl. Celkem 7,8 milionu korun zaplatí kupec za obraz Jana Zrzavého Rio San Gregorio.
Ve stejné aukci jako Kupka se dražily také obrazy od Pabla Picassa, Paula Cézanna nebo Marka Chagalla. Nejdražší položkou večera bylo dvoumetrové plátno od Clauda Moneta s námětem leknínů.
Obrazy křížících se diagonál připomínající velkolepou katedrální architekturu s názvem Tryskání vznikly v letech 1922 a 1923 celkem tři. Jeden má ve své sbírce Národní galerie Praha.
Na nedělní dražbě se prodal také obraz Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll za 21,2 miliony korun. Stal se tak nejdráže prodaným dílem žijícího autora v Česku.
Rekordní aukce zvláště ty letošní bezpochyby přitahují pozornost veřejnosti a pro někoho mohou být inspirací pro vlastní investici do umění. Současných mladých českých výtvarníků je u nás celá řada.
V pražském Muzeu Kampa po červencovém požáru čistí odborníci desítky maleb. Do depozitářů se tehdy dostal kouř, který některá plátna nenávratně poškodil.
Nejdražšími položkami aukce budou dva obrazy Františka Kupky. Za mnohamilionové sumy se budou nabízet také díla Emila Filly, Jindřicha Štyrského nebo Mikuláše Medka.
Dva až tři miliony je škoda na zasažených dílech. Požár sice žádné z nich nezničil, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace však pokryl mazlavý popílek. Restaurátorské práce zaberou půl roku až rok.
Obraz Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se na aukci prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,84 milionů korun.
V roce 1999 jí prezident Václav Havel udělit státní vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury. O 13 let později převzala francouzský Řád za zásluhy, jedno z nejvyšších ocenění ve Francii.
Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na dnešní aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.
Dílo Františka Kupky, které bylo „schované“ v soukromé sbírce a 50 let ho veřejnost neviděla - to jsou Plochy příčné II. Za měsíc půjde obraz z roku 1923 do aukce s vyvolávací cenou 28 milionů korun.
V pařížském Grand Palais ve středu začíná velká retrospektivní výstava malíře českého původu Františka Kupky, který je považován za průkopníka abstraktního malířství.