„Mám informace od starostů, že je pro lidi teď velmi citlivé přemýšlet o tom, že by odešli z místa, kde se narodili, kde vyrůstali. Nebo naopak kde si postavili dům,“ říká šéf Svazu měst a obcí.
V první polovině srpna by mělo podle předsedy svazu měst a obcí Františka Lukla dojít k hromadnému vkládání údajů o osobách a parcelách nebo také zlepšení zobrazování dokumentů.
Pětikoalice se před několika dny shodla na některých úpravách v úsporném balíčku. Některé změny se nelíbí svazům sdružující obce, v tzv. pohotovosti zůstávají i zaměstnanecké odbory.
Stát ukousne z příjmů obcí, které na svém území povolily automaty, velkou část. A to i díky dani z online her, kterou si nově plně stáhne do státní kasy.
Bitva obcí se státem o to, kdo bude mít jaký příjem z jakých daní, zatím neskončila. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS očekává dohodu do konce srpna.
Vláda chce v rámci „ozdravení“ státních financí daň z nemovitosti navýšit a přebytek si stáhnout do státní kasy. Proč je to podle Lukla špatně? A jsou samosprávy solidární se státem?
„Myslím si, že už nikdo nepochybuje o tom, že celá poštovní síť musí projít nějakou reorganizací, restrukturalizací, optimalizací a podobně,“ dodává bývalý generální ředitel Knap.
Poslanecká sněmovna schválila novelu takzvaného lex Ukrajina, který má mimo jiné omezit podporu pro uprchlíky a motivovat je k zapojení do pracovního procesu.
Podle Seznam Zpráv odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, respektive že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času.
Luzar odmítá, že by nový stavební zákon měl potěšit velké investory a developery. Ti prý naopak přicházejí o možnost ovlivňovat samosprávu, aby jim stavební úřad povoloval jejich projekty.
„Nakonec i to, že bylo povoleno, aby ze sklepů byly stavěny byty, je přesně to, co si developeři přáli, co žádají a co má nějakým způsobem umocnit jejich pozici na trhu,“ komentuje zákon Lukl.
Ani hlavní město ale nezveřejňuje všechny informace, které od zdravotnických statistiků dostává, například čísla o počtu nakažených ve školách anebo zdravotnických zařízeních.
Vláda podle šéfa Svazu měst a obcí zklamala v několika ohledech: nedodávala obcím informace o nakažených, vzala jim bez upozornění část peněz z rozpočtu nebo nesepsala pravidla pro lidi bez domova.
Vláda, která si peníze podle Lukla v době koronavirové krize vlastně „vypůjčila“, by je zase měla vrátit. Jednání zástupců samosprávy a členů vlády o státní podpoře by se mělo uskutečnit v úterý.
Kdo přesně byl testován a s jakým výsledkem, už Hrad nesdělil. Pouze dodal, že výsledky měli testovaní ještě ten den, tedy v pátek. Sám prezident Zeman se otestovat nenechal
Svaz měst a obcí si stěžuje, že vláda obce opomíjí s nákazou. Finanční rezervy se tenčí a starostové postrádají od státu vizi, jak vrátit města do původního stavu.
Obce dostaly na schůzce, které se účastnila i generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová, slib, že i po omezení provozu bude na těchto úřadech zachována možnost konzultací.
Stavební řízení by v novém stavebním zákoně měla zkrátit tzv. fikce souhlasu v případě, že se úřad nevyjádří do 30 dnů. V Lánech se na tom v sobotu shodla expertní skupina prezidenta Miloše Zemana.
Nic nezměnilo ani nedávné zmírnění zákona. Ministerstvo spravedlnosti v následujících týdnech pošle úřadům na dva a půl tisíce jmen veřejných funkcionářů, kteří zákonnou povinnost nesplnili.
Starostům a hejtmanům se nelíbí zákon o střetu zájmů, který mimo jiné umožňuje, že seznam jejich majetku si může na internetu každý prohlédnout. Setkali se kvůli tomu i s premiérem Andrejem Babišem.