Trump se plánuje s Johnsonem sejít ještě předtím, než se sejde s Macronem, hostitelem summitu. Chce tím vyjádřit svůj postoj k situaci okolo brexitu. Bude to vůbec první setkání obou politiků.
Rusko momentálně nemá co dělat v klubu nejvyspělejších zemí světa, vzkázala do Moskvy skupina G7. Američané, Japonci a hlavní země Evropské unie Moskvu kvůli její agresivní politice na Ukrajině z klubu G8 vyloučili. Místo toho se sešli v Bruselu jen v sedmi a pohrozili Rusku dalšími tvrdými sankcemi, pokud svou politiku nezmění.
Evropská unie kvůli ruské intervenci na Ukrajině přeruší jednání s Ruskem o bezvízovém styku. Podle diplomatického zdroje Českého rozhlasu to má být jeden ze závěrů dnešní mimořádné schůzky ministrů zahraničí zemí unie v Bruselu. Ministři prý také zruší plánovaný summit mezi osmadvacítkou a Ruskem.
3:50
|Jiří Hošek, Silvie Třeslínová, Milan Kopp, Tomáš S. Šťástka|Zprávy ze světa
Summit skupiny G8 nakonec přinesl konkrétní dohodu týkající se řešení krveprolití v Sýrii. Podle agentur má závěrečné komuniké obsahovat výzvu k uspořádání mírové konference a ustavení přechodné syrské vlády.
Britští politici mají zvláštní dar zorganizovat významné schůzky v těsné blízkosti slavných golfových hřišť. Probíhající summit G8 v severoirském Lough Erne je toho typickým příkladem. Těžko říct, jestli je to úmysl nebo náhoda. Každopádně někteří státníci by si místo zdlouhavých jednání radši obešli 18 jamek v čarokrásné krajině Severního Irska. Nebo alespoň jeden z nich – americký prezident Barack Obama.
Severoirské letovisko Lough Erne je nyní zřejmě nejvíce hlídaným místem na světě. Lídři sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska tam diskutují o klíčových otázkách mezinárodní politiky a ekonomiky. Jednání G8 nicméně provází špionážní skandál.
Těsnější spolupráci v boji proti daňovým únikům a takzvaným daňovým rájům chtějí dohodnout účastníci summitu sedmi nejvyspělejších velkých zemí a Ruska. Jejich schůzka začíná dnes v severoirském Lough Erne. Příkladem chce jít hostitelská země summitu, Velká Británie.
Rusko a Velká Británie by mohly najít společnou řeč ohledně řešení syrského konfliktu, ne ve všem však panuje mezi Londýnem a Moskvou shoda. Po schůzce s ruským prezdientem Vladimirem Putinem si to myslí britský premiér David Cameron. Oba státníci jednali o společném postoji před zítřejším začátkem summitu G8 v Severním Irsku.
Luxusní letovisko Lough Erne u severoirského Enniskillenu se změnilo v nedobytnou pevnost. Už zítra tam začíná summit G8, na kterém budou jednat nejmocnější politici světa. Policie kvůli setkání připravila největší operaci v dějinách Severního Irska, protože antiglobalisté vyhrožovali velkými protesty. Zatím jich však přijelo velmi málo.
Britský premiér David Cameron se dnes sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ještě před začátkem summitu G8 se s ním pokusí vyjednat změnu ruského postoje k řešení syrské krize. Dojde zřejmě i na některé citlivé otázky, které už několik let komplikují vztahy mezi Spojeným královstvím a Ruskem.
Pořádání letošní schůzky skupiny G8 dostali na starosti Britové a setkání umístili mimo civilizaci do severoirského letoviska Lough Erne. Věří, že se právě daleko od velkých měst podaří summit, na nějž se často vzpomíná spíše kvůli násilným protestům antiglobalistů než v souvislosti s výsledky samotného jednání, lépe ohlídat. Bezpečnostní opatření však budou i tak impozantní.
Ministři zahraničí skupiny G8 nejsilnějším možným způsobem odsoudili severokorejské snahy získat jadernou zbraň i její raketový program. Během schůzky v Londýně naopak nedokázali překonat zásadní názorové rozdíly ohledně konfliktu v Sýrii. Tvrdší postup i nadále blokují Rusko a Čína. Kromě toho ministři vyzvali k ukončení sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech.
Eurozóna by se měla zaměřit na hospodářský růst a zaměstnanost namísto politiky úsporných opatření. Myslí si to americký prezident Barack Obama i nový francouzský prezident François Hollande. Na setkání skupiny G8 v Camp Davidu se o tom snažili přesvědčit především Německo, které úspory v eurozóně prosazuje.
Na dvoudenním summitu skupiny G8 v Camp Davidu se účastníci věnovali řadě mezinárodních otázek, včetně Íránu, Sýrie nebo Severní Koreje. Stranou zájmu ale nezůstala ani situace v Evropě. Americký prezident Barack Obama zdůraznil, že stabilní evropská ekonomika je v zájmu všech. Evropa má podle něj nástroje, jak tíživou situaci zvládnout.
Představitelé osmi světových ekonomických velmocí vyzvali Írán k otevřenosti. Summit G8 se první večer setkání věnoval Blízkému východu a Severní Koreji.
4:12
|Adéla Havránková, Jan Richter, Eva Presová|Ekonomika
Skupina zemí G8 by kromě úsporných opatření měla podporovat také růst, řekl po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Ten v tom vidí způsob, jak zmírnit krizi v zemích eurozóny.
Vladimir Putin nepřiletí na summit zemí G8 ve Spojených státech. Ruský prezident to oznámil v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Místo sebe pošle na summit v příštím týdnu premiéra Dmitrije Medvěděva.
Ministři financí G8 se na summitu v Marseille rozhodli ocenit tzv. ‚arabské jaro‘. Čtveřici zemí - Egyptu, Tunisku, Maroku a Jordánsku - hodlají západní hospodářské mocnosti a Rusko poskytnout pomoc ve výši téměř 40 miliard eur. Podpořit hodlají rovněž přechodnou vládu v Libyi.
Moskva by mohla sehrát roli prostředníka při jednáních zbytku světa s Libyí. Kolegům ze skupiny G8 to na schůzce ve francouzském Deauville nabídl ruský prezident Dmitrij Medveděv. Všech osm státníků se ale shodlo, že plukovník Kaddáfí ztratil legitimitu a musí odejít z vedení země.
Setkání těch nejvyspělejších s rodícími se demokraciemi v Africe. Tak by se dal nazvat program druhého dne summitu zemí skupiny G8 ve francouzském letovisku Deauville.
Stav světové ekonomiky, bezpečnost jaderných zařízení a důsledky revolučního jara v některých arabských zemích. To jsou hlavní témata schůzky lídrů osmi nejvyspělejších zemí světa, která začala ve francouzském městě Deauville v Normandii. Nejdříve byla řeč o hospodářských otázkách.
Ze summitu nejrozvinutějších zemí světa, který hostí francouzské letovisko Deauville v Normandii, zaznělo krátce po jeho zahájení několik poselství. Politické špičky vyzvaly k zastavení násilí v Sýrii a Libyi a také k okamžitému zahájení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.
Šéfové nejrozvinutějších zemí světa se dnes sejdou na summitu G8 ve francouzském městečku Deuville na pobřeží Normandie. Jednat budou o tom, jak se postavit ke změnám v arabských zemích, v pátek budou diskutovat i s představiteli Tuniska a Egypta. Projednají také stav světové ekonomiky a internet jako mocný fenomén.
Ministři vnitra zemí G8 budou dnes v Paříži hledat řešení nelegálního obchodu s drogami. K zasedání přizvali i kolegy z některých afrických a amerických států, jichž se tento problém týká nejvíce.
Francie a Velká Británie pokračují ve své snaze o vytvoření bezletových zón nad Libyí. Po neúspěchu jednání ministrů zahraničí zemí G8 v Paříži usilují o to, aby tento krok schválila Rada bezpečnosti. To však není vzhledem k odmítavému postoji Číny v blízké době příliš pravděpodobné.