Summit G8 v Irsku provází špionážní skandál
Severoirské letovisko Lough Erne je nyní zřejmě nejvíce hlídaným místem na světě. Lídři sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska tam diskutují o klíčových otázkách mezinárodní politiky a ekonomiky. Jednání G8 nicméně provází špionážní skandál.
Britský deník Guardian zveřejnil sérii materiálů popisujících špionážní praktiky amerických a britských tajných služeb, jako například odposlouchávání někdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v roce 2009.
Předseda britské vlády David Cameron se na summitu sice může bránit, že se to dělo v době, kdy nezastával současnou funkci, přestavitelům ostatních zemí a zvláště ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to však stačit nemusí.
Ruské ministerstvo zahraničí již dalo najevo svou nevoli nad monitorováním hovorů Medveděva, a lze tak očekávat, že Putin tuto otázku otevře v průběhu summitu.
Hlavním tématem jednání má být ovšem situace v Sýrii. Zatímco se všechny delegace shodují na nutnosti ukončení syrského krveprolití, Rusko se staví dlouhodobě proti vyzbrojování syrských povstalců.
Rusové musí mít na paměti, že letos hostí summit G20 a v příštím roce i schůzku G8, mohou tak kývnout na brzké uspořádání mírové konference o Sýrii. Souhlas k vyhlášení bezletové zóny ale Putin nejspíš nedá.
Ani špionážní skandál, ani jednání o Sýrii nicméně nezaujalo světová média v rámci schůzky G8 tak jako dnešní program amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho rodiny.
Zatímco šéf Bílého domu strávil celý den v Severním Irsku, manželka a dcery se vydaly do Irské republiky, kde jim místní badatelé předali dokumenty potvrzující, že vzdálený předek Obamy byl proboštem kolejí Nejsvětější trojice v Dublinu.