V roce 2008 prošel Brnem první velký průvod sexuálních menšin v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut.
Polsko od roku 2015 klesá v žebříčku rovnosti práv LGBTQ+ lidí v rámci Evropské unie. Loni se umístilo na posledním místě. Zemi kritizuje také výbor OSN pro lidská práva.
„V Izraeli neexistuje jeden boj za demokracii a druhý za práva LGBTQ+,“ řekl v projevu k davu opoziční lídr Jair Lapid. „Je to stejný boj, proti stejným nepřátelům, ve jménu stejných hodnot,“ dodal.
Festival Prague Pride nabídne sto různých akcí, jako koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je coming out.
Maďarský parlament v červnu schválil zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující homosexualitu a změnu pohlaví. Také na jeho se letošní protestní Pride koná.
Zeman uvedl, že pokud je někdo příslušníkem sexuální menšiny, je to jeho interní věc. „Když demonstruje, že má tuto orientaci, tak se vyvyšuje nad ostatní,“ uvedl Zeman.
„Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.
Shromáždění za práva LGBT komunity se opět zúčastnila i veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová. Duhový pride zaznamenal podle odhadů mnohem vyšší účast veřejnosti než shromáždění Hrdí na rodinu.
Homofobie je na Ukrajině stále široce rozšířená. Proevropské vedení, které je u moci od roku 2014, ale prosazuje toleranci a podobné pochody na rozdíl od sousedního Ruska povoluje.
Účastnit se už tradičního průvodu v rámci festivalu Prague Pride je zážitek, který lze doporučit každému, kdo zná jen mediální obraz celé akce - a obzvlášť těm, kteří ji kritizují.
Organizátora libanonské akce Beirut Pride zadržela v noci na středu libanonská policie. Propustila ho poté, co slíbil, že akci, která už začala, zruší.
V létě se každoročně plní města po celém světě duhovými barvami. Staly se už tradičním symbolem homosexuální komunity. Duhový pochod ve slovenské metropoli se od toho pražského podstatně liší.
V Izraeli zemřela šestnáctiletá dívka, kterou ve čtvrtek pobodal ultraortodoxní žid během pochodu za práva sexuálních menšin Gay Pride v Jeruzalémě. Šira Bankiová byla jednou z šesti zraněných osob. Na místě zadržený Jišai Šlissel si teprve minulý měsíc odpykal trest za pobodání účastníků stejné akce před 10 roky.
Švédským hlavním městem Stockholm dnes projde pochod hrdosti gayů a leseb. Akci svolala švédská krajní pravice, levicoví aktivisté proti ní protestují. Demonstrace homosexuálů totiž projde částmi Stockholmu, kde žijí převážně muslimští imigranti.
I přes obavy z násilných střetů dnes projde centrem srbského Bělehradu Pochod hrdosti. K akci dostali gayové a lesby zelenou poprvé od roku 2010. Tehdy Gay Pride skončila krvavou pouliční bitvou. Evropská unie vnímá povolení akce jako test ochoty země chránit práva menšin.
Nechat žít a respektovat nebo zavírat oči a odsouvat do ústraní. Akce k posílení tolerance vůči sexuálním menšinám Prague Pride vyvolává protichůdné reakce. Pod duhovou vlajkou, v rytmu hlasité hudby a oslavováním extravagance a rozmanitosti už posedmnácté prošel podobný průvod jako bude ten pražský v Bruselu. Tam jsou už ale na podobné akce zvyklí. Také díky velmi barvitému etnickému složení obyvatel belgické metropole jsou už Bruselané k sexuálním menšinám velmi tolerantní.
Praha má před sebou týden koncertů, výstav, večírků i diskuzí o životě sexuálních menšin v Česku. Desítky akcí nabízí druhý ročník festivalu Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí karnevalovým pochodem hrdosti. Bohaté zkušenosti s festivaly a pochody homosexuálů mají v Budapešti. Z větší části jsou negativní, ale s tendencí směrem k normalizaci.
Američtí vojáci v uniformě budou historicky poprvé pochodovat mezi homosexuály v průvodu Gay Pride. Pentagon oficiálně dovolil jejich účast na akci v kalifornském San Diegu. Povolení se týká vojáků ve všech ozbrojených složkách:
Budapeští prošel Pochod hrdosti. Kromě jeho účastníků - homosexuálů, leseb a jejich sympatizantů - se na dnešek připravovala také policie. Na konec pochodu totiž svolali antidemonstraci extrémistické skupiny, včetně nacionalistické Nové maďarské gardy.
V historickém centru dalmatského Splitu bude dnes rušno. Téměř 1000 policistů bude dohlížet na pochod chorvatských homosexuálů Split Pride 2012. Loni stejná akce vyvolala srážky a potyčky v uličkách bývalého Diokleciánova paláce.
Už potřetí dnes po jedné hodině odpolední projde Bratislavou pochod za práva homosexuálů, takzvaný Dúhový PRIDE. Podobné happeningy gayů a leseb jsou ve světě běžné. Na Slovensku se ale prosazují jen pomalu.
Budapešťská policie zakázala pochod homosexuálů plánovaný na 7. července. V odpovědi na žádost organizátorů uvádí, že manifestace by vážně narušila dopravní situaci v maďarském hlavním městě. Amnesty International to označuje za šokující.
V centru Budapešti je už po šestnácté k vidění pochod organizací leseb, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. I pro letošní Budapest Pride platí, že tímto způsobem prezentace své odlišnosti chtějí účastníci upoutat pozornost na své nerovnoprávné postavení ve společnosti. A v terénu jsou také extrémisti, kteří organizují antidemonstrace.