30 tisíc lidí v Jeruzalémě pochodovalo na podporu sexuálních menšin, část protestovala i proti vládě
Pochodu za práva komunity LGBTQ+ se ve čtvrtek v Jeruzalémě za přísných bezpečnostních opatření podle organizátorů zúčastnilo asi 30 000 lidí. Každoroční akce se konala poprvé od nástupu nynější pravicové izraelské vlády, v níž jsou politici zastávající otevřeně homofobní postoje, uvedla agentura AP.
Pochod hrdosti v Jeruzalémě obvykle bývá tlumenější než pochod v Tel Avivu, který je známý svou otevřeností vůči komunitě LGBT+ a kde se duhové slavnosti pravidelně účastní desetitisícové davy. Čtvrteční účast v Jeruzalémě ale podle organizátorů byla největší od roku 2016, což bylo rok poté, co při akci ultraortodoxní extremista zavraždil 16letou dívku.
Evangeličtí faráři budou moci žehnat párům stejného pohlaví. Pro je 78 procent členů synodu
Číst článek
Akce se obešla bez bezpečnostních incidentů. Pochod hrdosti v nábožensky konzervativním městě nicméně obvykle provází napětí. Akce se konala v době, kdy je Izrael hluboce rozdělený kvůli kontroverznímu, nyní pozastavenému, vládními návrhu justiční reformy.
Ta zvýraznila dlouhodobé rozepře v izraelské společnosti mezi zastánci liberálních hodnot a stoupenci příklonu k většímu náboženskému konzervatismu. Účastníci pochodu ve čtvrtek vyzývali k toleranci a rovnoprávnosti a zároveň mnozí dávali najevo otevřeně protivládní postoj, píše list The Times of Israel.
„V Izraeli neexistuje jeden boj za demokracii a druhý za práva LGBTQ+,“ řekl v projevu k davu opoziční lídr Jair Lapid. „Je to stejný boj, proti stejným nepřátelům, ve jménu stejných hodnot,“ dodal.
‚Hrdý homofob‘
V koaliční vládě premiéra Benjamina Netanjahua jsou zastoupeny ultranacionalistické a ultranáboženské strany, které otevřeně vystupují proti homosexualitě. To přestože premiér slíbil, že bude práva sexuálních menšin chránit, a člen jeho strany Likud, který je gay, je předsedou izraelského parlamentu.
Izraelský ministr financí Bezalel Smotrič se v minulosti označil za „hrdého homofoba“. Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, který nyní dohlíží na policii, se před vstupem do politiky pravidelně účastnil protestů proti Pochodu hrdosti. Avi Maoz, náměstek ministra, který má na starosti některé záležitosti v oblasti školství, prohlásil, že chce prověřit legálnost Pochodu hrdosti v Jeruzalémě.
Ben Gvir ve středu prohlásil, že účastníky pochodu bude střežit mnoho policistů a že podporuje svobodu projevu. Izraelská policie uvedla, že na trase průvodu hlídkovalo více než 2000 policistů.
„Povinností policie bude chránit, hlídat a zajistit, že i když ministr s průvodem nesouhlasí, bezpečnost účastníků pochodu je nade vše,“ řekl Ben Gvir. Ten se v jednu chvíli procházel podél průvodu a podle svých slov dohlížel na bezpečnost. Lidé na něj skandovali „hanba“.
‚Ptali jsme se, co to je HIV. Učitel nám nesměl odpovědět.‘ Floridští republikáni bojují proti ‚woke‘
Číst článek
Stejně jako v jiných letech se čtvrtečního průvodu zúčastnila malá skupina odpůrců komunity LGBT+. Před akcí policie kvůli vyhrožování zatkla tři lidi a podle skupiny monitorující on-line aktivity došlo k nárůstu homofobních projevů na internetu. V roce 2015 na průvodu ubodal ultraortodoxní žid šestnáctiletou Širu Bankiovou a několik dalších osob zranil.
Izrael je obecně tolerantní vůči komunitě LGBT+, což na konzervativním Blízkém východě, kde je homosexualita z velké části považována za tabu a na některých místech i zakázána, je vzácnost. Členové komunity LGBT+ otevřeně slouží v izraelské armádě a parlamentu a mnoho populárních umělců a bavičů se otevřeně hlásí k homosexualitě.
Podle aktivistů je však cesta k úplné rovnoprávnosti ještě dlouhá. Židovské ultraortodoxní strany, které mají významný vliv na náboženské a státní záležitosti, se stejně jako další náboženské skupiny v Izraeli stavějí proti homosexualitě s tím, že jde o porušení náboženského práva.