Říkali mu Armagedon a z jeho životních osudů čerpal inspiraci spisovatel Bohumil Hrabal. Teď se historikovi Zdeňku Bauerovi podařilo vypátrat, kdo Armagedon je a jaký byl jeho opravdový život.
„Tihle lidé vedou gestapáckou administrativu,“ nechal se slyšet Trump. Mluvčí Bidenovy kampaně výroky označil za důkaz toho, že Trumpova kampaň je „o něm, o jeho zuřivosti, pomstě, lžích a odplatě“.
Dodnes se neví, kam zmizel popel Josefa Sousedíka. „Gestapo potřebovalo vraždu ututlat. Spíš vypustili chiméru, podle které jim utekl a žije někde v zahraničí,“ přibližuje jeho syn Tomáš.
Generál František Slunečko byl jedním z velitelů Obrany národa - vojenské protikomunistické odbojové organizace za druhé světové války. Šest let dokázal přežít v ilegalitě.
Františku Plamínkovou gestapo poprvé zatklo v září 1939. Po šesti týdnech byla ale propuštěna a pokračovala v činnosti Ženské národní rady. Uznávanou osobností byla jak doma, tak v zahraničí.
„Morávek byl takový český James Bond. Jeho příběhy divokostí překonávají i bondovky, které sledujeme v televizi. Kdyby Ian Fleming znal Morávka, napsal by to podle něj,“ prohlásil badatel Pavel Černý.
Dub za druhé světové války zachránil život židovským bratrům, kteří se schovávali před pronásledováním v jeho dutině. Dlouholetá pověst se nedávno stala pravdivou. Výzkumníci shromáždili důkazy.
Zavření vysokých škol pocítila celá rodina – otec byl penzionován, Alena nemohla studovat chemii a přihlásila se na konzervatoř. A začátkem roku 1944 byli oba rodiče zatčeni gestapem.
10. června 1942, což je den, kdy byly vypáleny Lidice, se Lehner rozhodl, že pošle gestapo do Blovic, pozatýkají lidi, kteří byli zmíněni v dopisech, a počká si, jak se nadále zachová udavač.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Před 75 lety se odehrála na jedné venkovské tancovačce z pohledu velkých dějin zdánlivě nepodstatná věc. Zcela zásadní se však stala pro dvacetiletou dívku Libuši Mariánovou.
Svatopluk Bauman, který ve svém věku nechápal, co se kolem něj děje, byl nejprve umístěn do pražského zámečku Jenerálka, který gestapo vyčlenilo pro internaci dětí odbojářů, celkem jich tam bylo 50.
Důvodů, které Karla Čurdu přivedly na hlavní sídlo gestapa, mohlo být několik. Možná se snažil ochránit své blízké, nebo se domníval, že se mu podaří zastavit nacistický teror.
Václav Stehlík byl první, kdo po seskoku do protektorátu ukrýval parašutisty Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka i další. Za pomoc odbojářům jej gestapu udal jeho zeť František Mareška.
Na sklonku německé okupace Čech a Moravy se nacistické bezpečnostní a ozbrojené síly pomstily obyvatelům několika vsí a osad, kteří na Valašsku pomáhali partyzánům.
15. dubna gestapo začalo zátah na švagra parašutisty Pechala, dva dny předtím nacisté rozbili skupinu přerovských odbojářů. Pokračuje série historického audiodeníku Českého rozhlasu.
47:02
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
„Ruce vzhůru, vzdejte se, jste zatčen,“ policejní věta, kterou si typicky představujeme při policejním zatýkání. Paměť národa shromáždila více než deset tisíc příběhů z války a komunismu.
Bobe inklinoval k nacionálnímu socialismu a po okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 se stal placeným spolupracovníkem gestapa. Vzdal se české státní příslušnosti a přijal německé říšské občanství.
V ženině bytě se odehrávala prohlídka. Když příslušníci sáhli do zásuvky s dětskými knihami, její dcera se rozplakala. Za impulzivní výrok o novodobém gestapu se omluvila, přesto skončila před soudem.
Doma mluvila německy, ve škole česky. V dětství prchala z jihomoravské části Sudet, putovala do Terezína, později do Izraele. Podle Ruth Meissnerové bylo vše dáno tím, že se narodila jako Židovka.
Osm dní před zničením Lidic odvedlo gestapo z města lidickou židovku kvůli udání její domácí. Příběh Štěpánky Mikešové Löwingerové dodnes vyvolává v mnohých lidech negativní emoce.
Vadil nacistům i komunistům. Ti první ho poslali do lágru bez rozsudku, ti druzí ho zařadili do vykonstruovaného procesu, kterým začal systematický nátlak na katolickou církev v Československu.
Stará Hlína u Třeboně||red|Literatura|Knižní soutěž
Karel Čurda, Oskar Felkl, Bohuslav Bušta. Chcete blíž poznat tři záporné postavy české historie? Soutěžte s iROZHLAS.cz o knihu dokumentaristy Miloše Doležala.