„Lidé jako jednotlivci, celá společnost, různé skupiny, se musí s virem naučit žít,“ upozorňjue biochemik Tomáš Cihlář, jehož tým přinesl na světový trh první lék na covid pod názvem remdesivir.
Buněčná imunoterapie Yescarta divize Gileadu měla porušit patenty podobné terapie firmy Juno Therapeutics patřící společnosti Bristol. Odvolací soud ale rozhodnutí o porušení patentů zrušil.
Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.
Lék společnosti MYR Hepcludex v červenci podmínečně schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky k léčbě infekčního zánětu jater vyvolaného virem hepatitidy D u dospělých trpících cirhózou jater.
S novou dodávkou remdesiviru bude mít Česko podle Vladimíra Šrámka zásobu léku na čtrnáct dní až tři týdny. Poté je nutné s firmou Gilead Sciences uzavřít smlouvu na dalších šest měsíců.
Ministr zdravotnictví v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že nemá detaily o tom, zda ministerstvo má uzavřenou smlouvu o dodávkách léku remdesivir, kterého je v Česku nedostatek.
Sekce nemocničních lékárníků kvůli hrozícímu nedostatku o víkendu publikovala nový postup použití léků pro případ, že budou jeho zásoby v tuzemských nemocnicích nedostatečné.
Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu. Podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19.
Lék má být podáván pacientům starším 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku. Proti covidu-19 zatím neexistuje žádný oficiálně schválený lék ani vakcína.
Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55 800 korun) za pětidenní léčbu.
Léčivo dexametazon má protizánětlivé účinky a používá se jako podpůrný prostředek při protinádorové léčbě nebo při plicních chorobách. Podle britských vědců by mohl pomáhat i při léčbě koronaviru.
Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl Teheránu na útoku popřela. „Íránská vláda se nezapojuje do kybernetické války,“ uvedl mluvčí. „Kybernetické aktivity Íránu jsou výhradně defenzivní.“
Firma Gilead podala Remdesivir téměř 400 pacientům s těžkým průběhem nemoci covid-19 a sledovala rychlost jejich uzdravení. Studie ale nebyla
kontrolovaná na nezávislé skupině, říká Konvalinka.
Remdesivirem se v Česku zatím léčil pouze pražský taxikář. Ještě na konci března mu selhávaly plíce, v polovině dubna se jeho stav výrazně zlepšil a lékaři ho mohli odpojit od umělé plicní ventilace.
Remdesivir by pacientům mohly podávat Fakultní nemocnice Brno a pražské nemocnice Na Bulovce a v Motole. Užívání přípravku v klinických studiích v Česku v pátek schválila Evropská léková agentura.
V době podávání léku pacient už přístroj přestal potřebovat, zůstává ale na plicní ventilaci. Další podrobnosti o zdravotním stavu muže nemocnice plánuje zveřejnit v pátek po poledni.
Celý svět teď netrpělivě čeká na výsledky studie nového léku. „Je to léčivo velké naděje, ale musí projít dvojitě zaslepenými klinickými studiemi, které budou odslepeny už v dubnu.“
Pacient byl nejprve 10. března přijat do Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči s podezřením na zápal plic, po pěti dnech ho převzala Všeobecná fakultní nemocnice, kde byl napojen na mimotělní oběh ECMO.
„Skutečně nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje,“ upozorňuje ošetřující lékař pacienta v kritickém stavu.
Tomáš Cihlář je viceprezidentem americké společnosti, která vyvinula experimentální lék Remdesivir. Pomohl také urychlit poskytnutí léku pro vážně nemocného ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Remdesivir je nadějnou látkou proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19. Funguje na trochu jiném principu než ostatní dosud známá antivirotika. Vývoj by nebyl možný bez odkazu profesora Holého.
Jednotlivé výsledky vypadají povzbudivě. O tom, zda bude lék Remdesivir skutečně účinný, ale rozhodnou až výsledky klinických testů. O lék je však už nyní obrovský zájem.
Praha||hag, gak, anj, ČTK|Zprávy z domova|Sledovali jsme online
Původně ředitelka na ostrov vycestovala na 14 dní. Dovolenou, schválenou státním tajemníkem ministerstva zdravotnictví, Storová z nařízení rušit nemusela. Přesto se rozhodla okamžitě vrátit.
Lék proti koronaviru by mohl být během pár týdnů. „Testování probíhá velmi dynamicky,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka.
Co o koronaviru víme a jaké poznatky vědcům stále chybí? Jak se před nákazou chránit? A v jakém stadiu je vývoj vakcíny? Odpovědi na klíčové otázky včetně map najdete v přehledu i ROZHLAS.cz.