Výrobce remdesiviru čelil hackerskému útoku. Terčem byly přihlašovací údaje zaměstnanců
Zaměstnanci americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences, která vyrábí přípravek remdesivir, jenž vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19, se v uplynulých týdnech stali terčem útoku hackerů napojených na Írán. S odvoláním na odborníky na kybernetickou bezpečnost a veřejně dostupné webové archivy o tom informovala agentura Reuters. Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl země na útoku odmítla. Mluvčí Gilead věc nechtěl komentovat.
Pandemie onemocnění covid-19 nastartovala globální závod vlád, farmaceutických společností a vědců o vývoj efektivní léčby. V jednom případě byla v dubnu zaměstnanci zaslána falešná přihlašovací stránka, jejímž účelem bylo krást hesla. Zda byl útok úspěšný, podle Reuters není jasné.
Ohad Zaidenberg, hlavní odborník izraelské společnosti ClearSky, která se zabývá kybernetickou bezpečností, uvedl, že pokus byl součástí širšího útoku íránské skupiny, která se snažila získat přihlašovací údaje zaměstnanců farmaceutické společnosti. Při útocích se hackeři podle něj také prezentovali jako novináři, kteří se chtějí se společností spojit.
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice vyplatil na odměnách tisíce. ‚Víc si nemůžu dovolit,’ řekl
Číst článek
Zaidenberg se íránskými hackerskými útoky zabývá dlouhodobě. Webové domény a hostingové servery, odkud přicházely hackerské útoky, pocházely z Íránu, sdělili Reuters dva odborníci, kteří neměli povolení o záležitosti hovořit s novináři.
Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl Teheránu na útoku popřela. „Íránská vláda se nezapojuje do kybernetické války,“ uvedl mluvčí mise. „Kybernetické aktivity Íránu jsou výhradně defenzivní a mají chránit před dalšími útoky na íránskou infrastrukturu.“
Mluvčí Gilead situaci odmítl komentovat s tím, že společnost se k záležitostem týkajícím se kybernetické bezpečnosti veřejně nevyjadřuje. Reuters se nepodařilo zjistit, zda některé útoky byly úspěšné, ani pro koho íránští hackeři pracovali a jaká byla jejich motivace.
Zároveň je však podle agentury patrné, že kybernetická špionáž po celém světě se soustředí na získávání informací o covidu-19, což je onemocnění způsobené novým koronavirem.
Hackerské útoky
V uplynulých týdnech agentura Reuters informovala, že hackeři napojení na Írán a jiné skupiny se pokusili dostat do systému Světové zdravotnické organizace, zatímco hackeři napojení na Vietnam útočili na čínskou vládu kvůli obviněním, že selhala v řešení epidemie.
Británie a Spojené státy tento týden varovaly před státy podporovanými hackerskými útoky na farmaceutické společnosti a laboratoře pracující na léku proti koronaviru. Žádnou konkrétní společnost, která se stala obětí hackerského útoku, ve společném prohlášení USA a Británie nejmenovaly. Dva obeznámené zdroje ale uvedly, že společnost Gilead byla jednou z nich.
Mezery v programech i podvodné maily. Británie a USA varovaly před kyberútoky spojenými s covid-19
Číst článek
Servery hackerů, kteří útočili na Gilead, podle Priscilly Moriuchiové z americké firmy specializující se na kybernetickou bezpečnost Recorded Future dříve používala skupina íránských hackerů známá jako Charming Kitten. Stanovisko odbornice se opírá o webové archivy.
„Pouhý přístup k e-mailům zaměstnanců ze špičkové západní farmaceutické firmy by mohl (...) íránskou vládu zvýhodnit, pokud jde o vývoj léčby a boj s nemocí,“ doplnila Moriuchiová, která dříve pracovala jako analytička americké Národní agentury pro bezpečnosti.
Lék remdesivir v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Původně měl být používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci. Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.