Co o Halloweenu víme? Traduje se, že Halloween se zrodil v Irsku. A proč jsou jedním z hlavních symbolů Halloweenu právě dýně? Souvisí to s irskou pohádkou o lstivém pijanovi Jackovi.
Podle prodejců, bude zájem pravděpodobně srovnatelný s loňským rokem. Jediným rozdílem je, že někteří zákazníci volí levnější variantu květinových dekorací nebo svíček.
Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO) odhadla, že v sezoně 2022 až 2023, která skončila v září, byl deficit na trhu 100 000 tun. Sklizeň kakaových bobů narušily nepříznivé povětrnostní podmínky.
K úternímu ránu si tlačenice vyžádala 156 mrtvých, napsala agentura Reuters. Dalších 151 lidí je zraněných, 29 z nich je ve vážném stavu. Mezi mrtvými je 26 občanů ze 14 cizích zemí.
Podle hasičů se předpokládá, že lidé byli umačkáni k smrti poté, co se velký dav začal tlačit vpřed v úzké uličce poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa večírků v Soulu.
Halloween je importovaným, dokonce řeknu invazním svátkem a myslím, že urputným. Prosadil se rychleji než americký rak, bolševník velkolepý, norek americký nebo medvídek mýval.
Policie 24letého muže zatkla na místě činu a obvinila z pokusu o vraždu. Incident vyvolal mezi cestujícími paniku, protože z vagónu uprostřed soupravy se valil hustý kouř.
V sobotním tisku se dočtete, že městům a obcím chybí peníze na veřejné osvětlení, více se tématem zabývá Mf Dnes. Podobnosti českých Dušiček a Halloweenu přibližuje Regionální Deník.
U první sezony jsem nastoupil do rozjetého vlaku, měl jsem na starost pouze hranou část seriálu. U druhé a třetí řady jsem už vymýšlel i tu vizuální stránku výpovědí.
Sama nemusím exportované svátky, které u nás nemají tradičně své místo. Na milost jsem ale vzala 31. říjen a tak trochu i celé období, během něhož se v anglosaských zemích slaví Halloween.
Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy jsou Dušičky v útratách na čtvrtém místě za Vánocemi, Silvestrem a Velikonocemi. Letos podle něj za zboží lidé utratí přes miliardu korun.
Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. O svátku nazývaném Dušičky lidé vzpomínají na své zesnulé blízké. Navštěvují hroby, pokládají květiny a zapalují svíčky jako symbol života.
Dýně se daří pěstovat i v Česku, řada zemědělců kvůli spotřebě zvětšuje osevní plochy. Zvyšuje se i její dovoz. Firmy letos do Česka dovezly několikanásobně větší počet dýní než v minulosti.
Obdiv, radost nebo dokonce láska k filmové sérii Hvězdné války nezná mezí. Fanoušci chodí na premiéry filmů v oblecích rytířů Jedi, sbírají figurky hlavních postav nebo se sdružují v různých spolcích.
Polská katolická církev vytáhla do boje proti Halloweenu. Zamerikanizovaná a komerční zábava podle ní odporuje křesťanské podobě Dušiček a slavnosti Všech svatých. Zatím se ale zdá, že církev spíš prohrává.
V Polsku dnes slaví jeden z nejoblíbenějších státních svátků, Svátek všech svatých. Dušičky, které připadají na pondělí, jsou stejně jako Vánoce a Velikonoce hlavním náboženským svátkem roku. V posledních letech ale roste i v katolickém Polsku popularita anglosaského svátku Halloween.
Stále více Čechů slaví poslední říjnovou noc Halloween. Za děsivé kostýmy, dýně a svíčky utratí i tisíce korun. Halloween tak patří stejně jako Vánoce, Valentýn a Velikonoce ke svátkům, kdy mají obchodníci největší tržby.
Polská katolická církev se postavila proti Halloweenu a věřícím jeho oslavy nedoporučuje. Tvrdí, že nemá s křesťanskými tradicemi nic společného a je to jen povrchní móda ze západu. Vydlabaná dýně a strašidelné masky prý nejsou nejvhodnějším způsobem, jak v těchto dnech vzpomínat na zesnulé.
Na Slovensku začíná prodloužený dušičkový víkend. Slováci dnes mají volno, a řada z nich se tak přesunula za příbuznými co nejdříve. Dušičkové cestování doprovází tradičně nápor na dopravu.
Polská katolická církev varuje před Halloweenem. Oslavy „svátku mrtvých“ označuje za nekřesťanské či za povrchní západní módu. Řada Poláků si však dnes přesto oslavu se strašidelnými maskami nenechala ujít.
V České republice začíná Svátek všech svatých. V Americe a v jiných anglicky mluvících zemích slaví původně keltský svátek Halloween, který včera ve Washingtonu oslavil i zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.
Polské katolické církvi se nelíbí oslavy Halloweenu - svátku mrtvých. Věřícím ho nedoporučuje. Policie by si zase přála, aby právě během dušiček nepřibývalo obětí na polských cestách.
V Americe patří k říjnu dýně, jako hrby k velbloudovi. Aspoň v těch částech multikulturní supervelmoci, kde se hlásí k tradicím původních evropských osadníků, je těžké si tohle roční období bez dýně představit.
Svátek čarodějnic se často spojuje se svátkem všech svatých. Celkem to neudivuje, zvláště vezmeme-li v úvahu, že už podle prastaré pohanské tradice máme 31. října duchovně nejblíže k našim zesnulým předkům.
O víkendu jsme přešli na zimní čas a byly u nás dušičky, což je definitivní známka toho, že je léto pryč. V anglosaském světě zvěstuje blížící se zimu strašidelný Halloween, který už s globalizací proniká i k nám. My se teď ale podíváme tam, kde by mělo strašit nejvíc, a to do Ameriky.