Začínají Dušičky: Češi vzpomínají na své zemřelé blízké a zapalují svíčky jako symbol života
Lidé si v pátek připomenou Památku zesnulých. O svátku lidově nazývaném Dušičky lidé vzpomínají na své zesnulé blízké. Navštěvují hroby zemřelých, pokládají na ně květiny a zapalují svíčky jako symbol života. Dušičky jsou spojené také se zvýšeným provozem na silnicích, kdy za volant usedají i sváteční řidiči. Podle průzkumu agentury IPSOS se o nadcházejícím dušičkovém víkendu chystají na hřbitov téměř čtyři pětiny Čechů.
Dopravní policie s týdenním předstihem apelovala na řidiče, aby o Dušičkách dbali na bezpečnost jízdy. Zejména sváteční řidiči, kteří vyjíždějí jen zřídka a nemají zcela zažité správné řidičské dovednosti, by neměli přeceňovat svoje síly. „Právě oni se tak mohou paradoxně stát viníky zbytečné dopravní nehody,“ uvedla policie.
Upozornila rovněž na nástrahy sychravého podzimního počasí, které často doprovázejí mlhy, déšť a celodenní šero. Dopravní policisté budou o Dušičkách v pohotovosti a budou na řidiče dohlížet více než obvykle.
Policisté se také budou snažit předcházet trestné činnosti páchané na hřbitovech a v jejich okolí. Každoročně řeší případy vloupání do vozidel a krádeže tašek odložených kvůli úklidu a zdobení hrobů.
Lidé by podle rad policistů neměli nechávat uvnitř zaparkovaných vozidel žádné věci, zejména mobily, fotoaparáty, doklady od vozidla či peněženky. Při úpravě hrobů se nikdy nemají vzdalovat od svých osobních věcí.
Dušičky jsou znát také u obchodníků, u kterých jdou v posledních dnech na odbyt zejména svíčky, dále lucerničky, věnce, hřbitovní vázy a květináče. Tržby rostou také květinářstvím u hřbitovů. Notářské kanceláře pak každoročně na začátku listopadu evidují zvýšený počet zájemců o sepsání závětí. Sepsání závěti u notáře přijde na přibližně 1800 korun.
Na hřbitovy míří čtyři pětiny Čechů
Průzkum IPSOS ukázal, že se letos na hřbitovy chystají čtyři pětiny Čechů, dvě třetiny pojedou na dva nebo více hřbitovů. Doma u zapálené svíčky zůstává na Dušičky 13 procent lidí a devět procent Dušičky neslaví.
Dýně jsou v Česku stále oblíbenější. Roste počet jejich pěstitelů i dovezených kusů
Číst článek
Pravidelně, alespoň čtyřikrát do roka, navštěvuje hroby svých blízkých téměř polovina lidí. Nejvíce lidí chodí na Olšanské hřbitovy v Praze.
V první trojce nejnavštěvovanějších hřbitovů se umístily i Ústřední hřbitovy v Olomouci a v Slezské Ostravě. Návštěvnost hřbitovů mezi posledními dvěma říjnovými víkendy narostla v průměru o 70 procent.
V bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se v pátek od 17.00 uskuteční slavnostní bohoslužba věnovaná památce zesnulých, kterou bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Mše za věrné zemřelé budou také na jiných místech pražské arcidiecéze.
Dušičky jako nejstarší křesťanská tradice
Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Mezi řadu lidových pověr a zvyků rozšířených v Česku patřila víra, že duše v předvečer Dušiček vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap.
Na svátky se pekly takzvané „dušičky" či „kosti svatých", což byly bochánky nebo rohlíky ve tvaru kostí, jimiž se obdarovávali pocestní či žebráci u kostela. Na Dušičky má kněz povoleno stejně jako při pohřbech a zádušních mších nosit černé roucho, ve kterém prochází hřbitov a kropí svěcenou vodou hroby.
V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí s názvem Halloween. Halloweenské akce se konají i v Česku, účastní se jich hlavně školní a předškolní děti, nejvíce se ujalo vyřezávání dýní. V Latinské Americe se na Den mrtvých (Día de Muertos) konají průvody masek, v Katalánsku se slaví tento týden Kaštaniáda (Castanyada).