Závislých na sociálních sítích podle nízkoprahových center přibývá, a mění se tak i obraz o tom, kdo jsou vlastně závislí lidé. „Obrovsky na vzestupu jsou nelátkové závislosti,“ říká pracovník centra.
Čím dál více se zejména u hranic s Německem objevuje levnější „mexický metamfetamin“, který se dováží z Nizozemska a Belgie. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana.
Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil nabádá k obezřetnosti. „Zatím na něj umírají v Česku jednotky lidí, kdyby se ale rozšířil masivněji, odrazí se to na počtech,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
Pervitin, se v Česku konzumuje nejvíce z Evropy. Zhruba pět Čechů z tisíce jsou rizikoví uživatelé pervitinu. Naopak méně než v jiných státy Evropy jsou zde rozšířené opiáty.
Národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil z ODS tvrdí, že potřebujeme změnit legislativu a financování. „Služby pro drogově závislé jsou poddimenzované,“ říká.
Úřady povolily držení 2,5 gramu tvrdých drog – půjde např. o kokain nebo heroin. Podle ministryně zdravotnictví má krok přispět k tomu, aby se narkomani nestyděli za svou závislost.
Chudoba, injekční stříkačky a dekády dlouhá tradice – to vše jsou příčiny toho, že ve Skotsku umírá na drogová předávkování pětkrát tolik lidí, co v jiných evropských zemích.
České televizi to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Pákistánský nejvyšší soud ve středu zamítl odvolání celního úřadu, který s jejím odjezdem nesouhlasil.
Propuštění v sobotu se očekávalo. Ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že soud v Láhauru vyhotovil písemný rozsudek o osvobození. Byl tak splněn procesní úkon nezbytný pro propuštění
Terezu Hlůškovou pákistánský soud zprostil obhajoby z podezření pašování drog poté, co ji celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru a objevili u ní devět kilogramů heroinu.
Pákistánští celníci zabavily u Češky Terezy Tůmové v lednu 2018 na letišti v Láhauru devět kilogramů heroinu. V březnu 2019 byla odsouzena k více než osmi letům vězení.
O tom, že droga, známá v odborných kruzích jako metamfetamin, pochází zejména z Česka a příhraničních oblastí sousedních zemí, informovalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.
„Drogový problém začíná někde na večírku, kde všichni pijí pivo, víno, občas frťana a někdo přinese něco dalšího. Normálně by vás dát si lajnu koksu nenapadlo,“ popisuje adiktolog Jakub Minařík.
Adiktologové se obávali nárůstu předávkovaných kvůli nedostatku drog během koronakrize. To se nepotvrdilo. Radiožurnálu to řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
„Lidí, kteří drogy potřebují, je stále hodně. Závislí tak opouštějí své původní preference budivých či tlumivých látek a užívají cokoliv, co se jim povede sehnat,“ říká ředitelka adiktologické služby.
Na tuzemské drogové scéně došlo k výraznému snížení množství heroinu, určitá část lidí kvůli tomu prochází abstinenčním syndromem nebo přechází na jiné látky.
Pedro Almodóvar si do svého nového snímku vypůjčil motivy z vlastního života. Antonio Banderas zase pro roli stárnoucího režiséra použil Almodóvarovu typickou trčící kštici vlasů a barevné roláky.
Podle novinářky Terezy Engelové dopadla Češka odsouzená v Pakistánu za pašování heroinu relativně dobře, za podobné delikty tam padají přísnější rozsudky.
Češka dostala kromě trestu odnětí svobody na osm let a osm měsíců od pákistánského soudu také pokutu ve výši 113 000 pákistánských rupií (asi 18 200 Kč).
Soudní líčení s Češkou, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu, neskončilo. Původní informaci agentury AP vyvrátilo české ministerstvo zahraničí.