Čtyři lidé letos zemřeli po požití drogy z vyrobené z máku. ‚Óčko‘ často vyrábí přímo na poli

Česká policie letos řešila několik případů, kdy lidé vyráběli z makovic na polích takzvané „óčko“ - drogu s podobnými účinky, jaké má heroin. V Praze tři lidé po požití této látky přišli o život, další uživatel opiátů zemřel v makovém poli ve Středočeském kraji. V tiskové zprávě to v pátek uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mák, makovice, makové pole (ilustrační foto)

Česká republika je však nejvýznamnějším světovým producentem potravinářského máku, a tak se k výrobě "óčka" v Česku zneužívá mák setý | Foto: ivabalk | Zdroj: Pixabay

Odrůdy máku, které slouží k výrobě heroinu, se na českých polích téměř nenachází. Česká republika je však nejvýznamnějším světovým producentem potravinářského máku, a tak se k výrobě „óčka“ v Česku zneužívá mák setý.

Celníci v Bulharsku zadrželi heroin za 900 milionů korun. Do země připlul se zásilkou přístrojů

Číst článek

„S několika případy, kdy lidé kempují na polích a sklízí makovou úrodu, se policie setkává každý rok, především v Praze a Středočeském kraji. Pachatelé stanují u polí a ničí je, což může být řešeno jako přestupek proti majetku. V horším případě během letních měsíců sklízí úrodu a v zimě drogu vyrábějí a distribuují,“ popsala mluvčí.

Pachateli jsou často uživatelé drog, které policie za obdobnou trestnou činnost stíhala už v minulosti. Jejich motivací nebývá zisk, ale spíše potřeba rychle zahnat abstinenční příznaky a zajistit drogu lidem z komunity.

Za rok víc kokainu než za deset let dohromady. Oslo se pro drogy stává branou do Evropy, střídá Antverpy

Číst článek

Výrobci získávají „óčko“ ze sušené makové šťávy nebo sušiny makovic, které se také říká maková sláma nebo makovina. Existuje více výrobních postupů, všechny trvají několik hodin. Získaná látka uživatelům většinou slouží jako prostředek k zahnání krize, někdy ale vede ke smrtelnému předávkování, upozornila mluvčí.

Od roku 2018 policie odhalila 20 nelegálních laboratoří na výrobu opioidů. Takzvaným prekurzorem - tedy výchozí látkou - jsou buď některá léčiva, nebo právě makovina. Pražští policisté loni řešili případ, při němž zajistili 211 kilogramů makoviny, která obsahovala 1027 gramů báze morfinu. „Z takového množství by bylo možné vyrobit přibližně 800 gramů heroinu o čistotě 80 procent,“ podotkla mluvčí.

Za výrobu „óčka“ hrozí pachatelům jeden rok až pět let vězení nebo peněžitý trest, při větším množství nebo při distribuci látky se trestní sazba zvyšuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme