Andrew Irvine, společně s Georgem Mallorym, se jako první pokusili zdolat Mount Everest. Jestli vrcholu nakonec dosáhli zůstává jednou z největších záhad horolezectví.
Aby se předešlo dalšímu znečištění, tak nepálská vláda letos vydala nařízení, že všichni horolezci musejí své exkrementy uklidit a snést je zpět do základního tábora.
Mezi známé horské vůdce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními průvodci cizinců na Everest. Kromě nejvyšší hory světa Kami Rita zdolal i další známé osmitisícovky, například K2, Čo Oju či Manaslu.
Když jsme přijeli v roce 2008 do Mongolska, byly tam malé domečky, široko daleko jen stepi. V roce 2019 už tam stály mrakodrapy, popisuje fotograf a cestovatel Martin Bitman.
„První je venku,“ řekl novinářům jeden ze záchranářů před tunelem, u jehož ústí čekaly sanitky s blikajícími světly, aby převezly dělníky do nemocnice vzdálené asi 30 kilometrů.
Zubařka Eva Perglerová z Přeštic je třetí Češkou, která zdolala horu Mount Everest. Výstup připravovala tři roky, překonala všechny nástrahy a má další horolezecké plány nikoliv, však v Himalájích.
11. července 1971 stanuli Slováci Ivan Fiala a Michal Orolin na deváté nejvyšší hoře světa Nanga Parbat. Bylo to 18 let poté, co na ní v roce 1953 jako první vystoupil rakouský horolezec Hermann Buhl.
Marek Holeček a Radoslav Groh po zlepšení počasí sestoupili z Baruntse, pod jejímž vrcholem byli uvězněni téměř čtyři dny. Po kilometrovém sestupu dvojici vyzvedl vrtulník.
„Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu,“ vzkázal prostřednictvím satelitního telefonu na facebooku horolezec Marek Holeček.
„Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal na facebooku Marek Holeček ve zprávě převzaté ze satelitního telefonu.
Skupinu, která se začátkem února pokusila o zimní výstup na K2, tvořili tři zkušení horolezci – známý Pákistánec Alí Sadpara, Juan Pablo Mohr z Chile a John Snorri Sigurjónsson z Islandu.
„Lidé měli na jiné plány, ale nemohou jet nikam. My jsme v určitém smyslu bez práce rok a hodně lidí už chce něco dělat,“ řekl Arnold Coster, který patří k organizátorům expedice Seven Summit Treks.
O výšce Mount Everestu se vedly debaty od roku 2015, kdy Nepál postihlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Nová data o nejvyšší hoře světa nyní zveřejnily Čína a Nepál, na jejichž hranici hora leží.
Horolozec Radek Jaroš dokázal vylézt na sedm nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že pro něj je cennější zisk takzvané Koruny Himálaje.
Ledovce ve výšce nižší než 3500 metrů podle italského glaciologa Renata Colucciho zmizí do 20 až 30 let. Tání ledovců se netýká pouze Alp, nýbrž všech horských pásem světa.
Klára Kolouchová zdolala jako první Češka v historii druhou nejvyšší horu světa K2. S horolezkyní se po sestupu ze čtvrtého tábora spojil Radiožurnál, kterému poskytla krátký rozhovor.
Podle měření z roku 1954 má nejvyšší hora světa výšku 8848 metrů. S tím ale ne všichni souhlasí. Podle Číny je ve skutečnosti nižší. Američtí geografové tvrdí opak.
Dodrží-li svět ty nejpřísnější cíle pařížské dohody o klimatu z roku 2015 do roku 2100 stejně roztaje v horských pásmech Hindúkuš a Himaláj 36 procent procent ledovců.
Dosud lyžemi nepokořený byl vrchol druhé nejvyšší hory světa K2. Od pondělí už to neplatí. Odshora až dolů sjel horu Polák Andrzej Bargiel a trvalo mu to zhruba sedm hodin.
Výstup na Mount Everest nejspíš už nikdy nebude stejný. Nejvyšší hora světa totiž zřejmě přišla o takzvaný Hillaryho schod. Vysoký kus skály byl poslední velkou překážkou před zdoláním Everestu.
Jednadvacetiletý tchajwanský turista Liang Sheng Yueh se před téměř dvěma měsíci se svou přítelkyní Liu Chen Chun ztratil v Himalájích. Dvojici nyní našli místní obyvatelé, přežil ale pouze muž.
Na osmitisícové hoře Šiša Pangma v Tibetu byla po 16 letech nalezena těla dvou amerických horolezců Alexe Lowea a Davida Bridgese. V říjnu 1999 je zabila mohutná lavina. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Přesně před rokem, 9. srpna, zahynul na expedici v Pákistánu Zdeněk Hrubý. Byl předsedou Českého horolezeckého svazu, ale zároveň také zkušeným, špičkovým lezcem, který kromě jiného dokázal zdolat i několik osmitisícových vrcholů.