Indičtí záchranáři vytáhli 41 dělníků, kteří byli přes dva týdny zasypaní v silničním tunelu
Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 dělníků, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zasypaném silničním tunelu, uvedl Reuters. Před několika hodinami se záchranářům podařilo dokončit skrze sutiny šachtu ke skupině, která pod zemí strávila 17 dní.
Muži zůstali uvězněni ve 4,5 kilometru dlouhém tunelu v himálajském státě Uttarákhand 12. listopadu. Cestu ven dělníkům blokovalo 50 až 60 metrů sutě. Záchranáři nejprve použili těžkou techniku, vrtné zařízení se ale několikrát v náročném terénu porouchalo, a tak posledních zhruba deset metrů hloubili ručně.
Do vytvořeného otvoru byla postupně instalována ocelová roura o šířce 90 centimetrů, s jejíž pomocí jsou dělníci vytahováni ven.
„První je venku,“ řekl novinářům jeden ze záchranářů před tunelem, u jehož ústí čekaly sanitky s blikajícími světly, aby převezly dělníky do nemocnice vzdálené asi 30 kilometrů. K ústí tunelu se přesunuli i příbuzní dělníků, kteří doposud tábořili opodál, a se zavazadly čekají na své blízké, aby je do nemocnice doprovodili.
Záchranný tým s dělníky po celou dobu komunikoval a tenkým potrubím jim dodával kyslík, vodu, potraviny a léky. Minulý týden dostali dělníci poprvé vařené jídlo, když jim byl v láhvích spuštěn pokrm z rýže a čočky.
Před týdnem také Indie zveřejnila první záběry dělníků z tunelu díky malé kameře, která jim byla tenkým potrubím spuštěna.
Při vrtání se ale záchranáři potýkali s velkými balvany a dalšími překážkami a záchranná akce odhadovaná zprvu na pár dnů se stále protahovala.
Po selhání mechanizace byli na závěrečnou etapu vrtání povoláni horničtí experti z centrální Indie, kteří jsou zvyklí pracovat ručními nástroji v úzkých důlních chodbách, v často velmi riskantních podmínkách. Ti v úterý prorazili poslední úsek.
Stát Uttarákhand je domovem mnoha hinduistických chrámů přitahujících zástupy poutníků a turistů. Tunel má tvořit součást významné silnice propojující různá hinduistická poutní místa.
Příčina neštěstí nebyla oficiálně oznámena, oblast ale podle médií často postihují sesuvy půdy, zemětřesení a záplavy. Člen vyšetřovacího týmu rovněž Reuters řekl, že tunel neměl nouzový východ.