‚Jasnější než tisíc sluncí.‘ Před 75 lety USA v rámci operace Trinity odpálily první atomovou bombu
Před 75 lety – 16. července 1945 – svět vstoupil do nové éry, i když v tu chvíli o tom vědělo jen několik málo lidí. V pouštní oblasti v Novém Mexiku proběhl test první atomové bomby. Operaci Trinity armáda tajila jen měsíc do shození bomb na Hirošimu a Nagasaki. Do té doby přiznala jen výbuch muničního skladu.
Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku Američané postavili 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.
Ty měly přesným odpálením stlačit plutoniové jádro a spustit řetězovou reakci. Nikdo ale přesně nevěděl, jestli teoretické výpočty dopadnou dobře i v praxi. Nakonec vše skončilo podle plánu.
Podílela se na vývoji atomové bomby. Nyní má Hornigová na rodném domě v Ústí pamětní desku
Číst článek
Výbuch se ani v odlehlé pouštní oblasti nedal úplně utajit. Armáda si proto pro operaci Trinity připravila různé verze, počítala i s úplnou katastrofou, evakuací civilistů a smrtí všech na místě. Oficiálně explozi podala jako výbuch muničního skladu a pravdu přiznala o měsíc později – po svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki.
Sám hlavní strůjce bomby Robert Oppenheimer výbuch popsal jako „jasnější než tisíc sluncí“. Během honu na komunisty v 50. letech kvůli svým předválečným vazbám na americké komunistické hnutí upadl v nemilost.
Svou roli sehrály i jeho veřejně prezentované pochybnosti. „Ptáte se mě, jestli je naděje na zajištění národní bezpečnosti v tom, že udržíme naše znalosti o stavbě atomové bomby v tajnosti. Myslím si, že to není možné. Myslím si, že jediná šance na zajištění naší bezpečnosti leží ve spolupráci s lidmi celého světa založené na důvěře a dobrých úmyslech,“ takhle v roce 1953 v BBC kritizoval začínající závody ve zbrojení se Sovětským svazem.