Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací na obnovu městských památkových rezervací a zón.
„Na rozsáhlou revitalizaci středu města jsme se začali připravovat před 16 lety a zhruba před deseti lety byla dokončena první etapa rekonstrukce hlavního havlíčkobrodského náměstí,“ řekl Honzárek.
V soutěži o titul Historické město roku 2017 zvítězily jihočeské Slavonice. Cenu každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za oživování historických míst.
Příbor na Novojičínsku se stal historickým městem roku 2015. Cenu dostal za péči o své památky. Rodiště zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda získalo k vyznamenání i odměnu milion korun na další opravy historických památek.
Chrudim je historickým městem roku 2013. Uspěla až na potřetí, kdy se město dostalo do finále soutěže. Podle starosty Petra Řezníčka je to ocenění dlouholeté a vytrvalé práce radnice na obnově historického centra.
Lipenská radnice po roce opět bodovala v soutěži za nejlepší péči o památky. V krajském kole porazila město Olomouc. Lipník nad Bečvou si vybojoval prvenství a stejně jako vloni si město zajistilo postup do celostátního finále. O titul se bude bojovat v dubnu v Praze.
Západočeský Cheb skončil druhý v prestižní anketě Historické město České republiky za rok 2012. Výsledky vyhlásilo v závěru minulého týdne ministerstvo pro místní rozvoj. Titul získala Jilemnice za úspěchy v obnově městské památkové rezervace. A přestože Cheb letos opět nevyhrál, svého umístění si Chebané velice cení.
Titul Historické město roku 2012 putuje do Jilemnice. Malebné městečko v Libereckém kraji bylo v užších nominacích už potřetí. I když má jen šest tisíc obyvatel, podařilo se mu předstihnout Příbor a Cheb.
Titul Historické město roku si dnes ze Španělského sálu Pražského hradu odnese buď Jilemnice, Cheb nebo Příbor. V přihlášených obcích se hodnotí zejména městská památková zóna nebo městská památková rezervace a v nich architektonický a stavební charakter.
Už po druhé získala lipnická radnice ocenění za vzornou péči o městskou památkovou rezervaci v krajském kole soutěže. Lipník se tak stal jedním ze čtrnácti finalistů z celé republiky.
O titul Historické město roku se utkají tři města. Porota je bude posuzovat podle přípravy a programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Historické město roku budeme znát příští týden.
Historickým městem roku 2011 se stalo Uherské Hradiště. O vítězství se v nejužším výběru ucházelo společně s Chrudimí a Kutnou Horou. Nakonec ale ocenění putuje na Moravu a Uherské Hradiště za vzornou péči o památky dostane finanční odměnu.
Chrudim, Kutná Hora nebo Uherské Hradiště se dnes stane Historickým městem roku 2011. Slavnostního vyhlášení na Pražském hradě se zúčastní starostové všech tří obcí, které se do finále probojovaly z krajských nominací. O vítězi nejlepšího historického města rozhodne odborná porota.
Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště. To jsou adepti na titul Historické město roku 2011. Jejich zástupci dnes na ministerstvu kultury představí své projekty regenerace městských památkových rezervací a zón. Vítěze budeme znát za týden, tedy 17. dubna.
Znojmo je Historickým městem roku 2010. Výsledky ankety vyhlásili dnes na Pražském hradě. Znojmo uspělo ve finále v konkurenci východočeské Poličky a jihočeských Prachatic.
Jeden ze tří finalistů dnes získá titul Historické město roku 2010. Ve finále soutěže o nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón jsou Polička, Prachatice a Znojmo.
Jeden milion korun a navíc titul Historické město roku. To čeká na vítěze soutěže o nejlepší opravy městských památek, kterou už od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem kultury a Svazem historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Verdikt odborné poroty padne v úterý, a to už tradičně ve Španělském sále Pražského hradu. Porotci vyberou ze tří finalistů - Berounem, Jilemnicí a Uherským Hradištěm.