Historickým městem roku 2017 jsou Slavonice, získaly milionovou odměnu
V soutěži o titul Historické město roku 2017 zvítězily Slavonice. Cenu každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za oživování historických míst. Ve Španělském sále Pražského hradu převzali v úterý zástupci města kromě křišťálové trofeje i finanční odměnu ve výši jednoho milionu korun.
Renesanční Slavonice jsou známé unikátně dochovaným historickým centrem s měšťanskými domy zdobenými sgrafitovými fasádami. Někdy se jim proto přezdívá malá Telč nebo perla západomoravské renesance.
V mnoha obdobích historie byly stranou zájmu, což umožnilo dochovat cenné stavby s fasádami a unikátními sklípkovými klenbami bez přestaveb.
Slavonice jsou nejzápadnějším městem na historickém území Moravy a spolu s nedalekými Dačicemi jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje.
Slavonice chtějí na seznam UNESCO
„Nejbližší plány v oblasti památkové péče vycházejí z programu regenerace, který každoročně využíváme. Letos zahrnuje devět památek, soukromých i městských," řekl starosta Slavonic Hynek Blažek.
Mezi letošními opravami je třeba pokračování rekonstrukce kostela Božího Těla s cenným krovem a zvonicí.
Ve Slavonicích se nad problémy příhraničních oblastí sešli politici i odborníci
Číst článek
„Věnujeme se souboru měšťanských domů, jimiž jsou Slavonice proslavené, a letos pokračujeme dvorními trakty, okny, dveřmi, nejde vždycky jen o sgrafita, ale je třeba udržovat ty domy jako celek," dodal.
Slavonice také dlouhodobě usilují o zápis na seznam UNESCO. „Myslím, že cesta může vést spíše přes architekturu. Spolupracujeme s Rakouskem, kde jsme objevili přímého potomka stavitele Leopolda Österreichera, který se na podobě Slavonic významně podepsal, a přes teoretickou část slavonické architektury se snažíme do seznamu propracovat," doplnil.
Do 24. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 33 měst. Slavonice, na jejichž území je 59 nemovitých kulturních památek, postoupily do finále jako vítěz v Jihočeském kraji.
Slavonice na rozdíl od mnoha jiných měst a obcí, které se soutěže účastní, nebyly ve finále ani jednou. Ze 14 krajských vítězů v úterý jako finalisty vyhlásili také Brtnici, Vysoké Mýto a městskou část Praha 1, jejich zástupci obdrželi odměnu 100 tisíc korun, ta připadá také všem krajským finalistům.
Slavonice loni opravily jedenáct památek
Loni bylo ve Slavonicích díky dotacím ministerstva kultury, která činila téměř 2,5 milionu korun, opraveno 11 památek, jednoznačně nejvíc ze všech vítězů krajských kol. Z toho tři památky byly městské a osm soukromých.
Město vlastníkům památek přispělo na zmíněné opravy 143 tisíc korun. Podíl vlastníků, včetně případů, kdy majitelem památky je město, byl 830 tisíc korun.
Největší příspěvek z programu, 640 tisíc korun, šel loni na restaurování freskové výzdoby evangelické modlitebny, 430 tisíc korun program přispěl na restaurování nedávno objevené sgrafitové fasády jednoho z domů.
V programu regenerace městských památkových rezervací a zón jsou Slavonice od roku 1993, kdy program vznikl. Město odhaduje, že do své památkové zóny bez příspěvků a podílů v programu od jeho vzniku vložilo přes 70 milionů korun.
V roce 2017 bylo díky dotacím ministerstva kultury, které činily 200,1 milionu korun, opraveno 617 památek. Celkové náklady na jejich obnovu byly 457,3 milionu korun.
Poprvé bylo užito formy vícezdrojového financování, kdy se na obnově památky podílí vlastník, stát i město. Celkem bylo od roku 1993 opraveno 16 061 památek s náklady přes 13 miliard korun.