Německého kancléře Olafa Scholze zobrazuje příspěvek vedle Fritze Scholze. Ten se ve třicátých letech přidal k SS a roku 1944 zemřel. Nezanechal po sobě ovšem žádné potomky.
Dům se měl původně zbourat, aby nepřitahoval pozornost krajně pravicových sympatizantů. Existovaly však obavy, aby rozhodnutí nebylo vnímané jako že se Rakousko snaží smazat svou nacistickou historii.
Poslanci nemají při vypjatých debatách k přirovnáním k totalitním režimům minulého století a jejich strůjcům daleko. Jméno Adolfa Hitlera padlo na jednáních české sněmovny už ve víc než 350 případech.
Peroutka byl rovněž demokratickým politikem, účastníkem druhého odboje a předním činitelem politické emigrace po komunistickém puči v únoru 1948. Výrazně ovlivnil myšlení několika generací.
Měl jsem víc štěstí než jiní, po útěku před nacisty na mě čekal tatínek. Ohrožených dětí dnes Evropou bloudí tisíce, postoj Česka či Maďarska mě zklamal, říká proslulé Wintonovo dítě Alfred Dubs.
Překvapivá obliba, které se kávě bez kofeinu v Německu dostalo v meziválečném období, souvisela jednak s touhou po zdravém životním stylu, jednak také s nacistickou ideologií.
Divadlo bývalo pro politiky smrtelně nebezpečné -
vzpomínáte na smrt Abrahama Lincolna? V kyjevské opeře zase zemřel někdejší premiér carského Ruska Pjotr Stolypin.
Německá vláda uvolnila čtyři miliony eur (108 milionů Kč) na výzkumný projekt, který se bude zabývat vlivem někdejších členů Hitlerovy národně socialistické strany na ústřední německé úřady po konci druhé světové války. V centru zájmu by měla být nacistická minulost zaměstnanců úřadu spolkového kancléře, informovala agentura DPA.
Rodrigo Duterte, filipínský prezident, prohlásil, že by byl šťastný, kdyby mohl odstranit tři miliony narkomanů na Filipínách. Od konce června v zemi zemřelo v souvislosti s drogami na 3100 osob.
Rakousko vyvlastní rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau am Inn, rozhodla o tom rakouská vláda. Stavba v centru města je řadu let cílem příznivců krajní pravice. Rakouský stát si dům dosud dlouhodobě pronajímal. Majitelka Gerlinde Pommerová, která odmítla všechny návrhy na odkoupení, by po vyvlastnění domu měla dostat odškodnění.
Klement Gottwald a Josif Stalin už oficiálně nejsou čestnými občany západočeských Domažlic. Na odejmutí občanství se dohodli zastupitelé města. Pro bylo 16, dva se zdrželi. Informaci Českému rozhlasu potvrdila mluvčí radnice Kristýna Bublová. Stalin dostal čestné občanství Domažlic v srpnu 1945, Gottwald v říjnu 1948.
Milánský list Il Giornale se dostal pod palbu kritiky, protože k sobotnímu vydání přidal jako přílohu okomentovanou verzi knihy nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Proti postupu novin se ostře vyjádřil italský premiér Matteo Renzi i italská židovská komunita. Konzervativní deník patří rodině bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.
Bouřlivou kritiku si za své přirovnání Evropské unie k Adolfu Hitlerovi vysloužil někdejší londýnský starosta Boris Johnson. Hlavní postava zastánců odchodu z EU uvedla, že vůdce Třetí říše také usiloval o politický superstát, jak se o to údajně snaží osmadvacítka.
Kontroverzní socha modlícího se Adolfa Hitlera od italského umělce Maurizia Cattelana se na aukci v New Yorku prodala za 17,2 milionu dolarů (přes 400 milionů korun). To představuje nejvyšší částku, jaká kdy byla za některé z děl tohoto sochaře zaplacena.
Každý mu řekne jinak: Němci käfer, Britové beetle, česky je to prostě brouk. Dlouhou dobu to bylo nejprodávanější auto na světě, přitom vzniklo na popud jednoho z největších masových vrahů 20. století. Hitler brouka světu představil před 80 lety. Jak skončila válka, lidé si jeho lidové auto zamilovali.
V Německu dnes vychází kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf – v překladu Můj boj. S rokem 2015 vypršela po 70 letech autorská práva. Ta vlastnil bavorský stát, který po celou dobu bránil publikování této knihy, které se v době nacismu přezdívalo „Kniha Němců“. Právě proto, že Hitlerovu knihu může nyní vydávat kdokoli, připravil mnichovský Institut pro soudobé dějiny nové a kritické vydání s více než 3500 komentáři.
Dnešním dnem po 70 letech propadají autorská práva na knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf. Dosud je vlastnila spolková země Bavorsko, která vydávání knihy bránila. Protože ji teď může v Německu kdokoli a jakkoli vydávat, připravil mnichovský Institut pro soudobé dějiny kritické a komentované vydání.
Od posledního dne legendární roty E dnes uplynulo 70 let. Americká armáda 30. listopadu 1945 definitivně rozpustila útvar elitních parašutistů, kteří v Den D seskočili v Normandii. Bojovali za osvobození Nizozemska, udrželi frontovou linii v bitvě v Ardenách a obsadili Hitlerovo Orlí hnízdo. O působení roty E vypráví také americký kultovní seriál Bratrstvo neohrožených.
Ústav pro českou literaturu Akademie věd zveřejnil na facebooku text novináře Ferdinanda Peroutky, který podle prezidenta Miloše Zemana mohl před cenzurními zásahy obsahovat větu "Hitler je gentleman". Věta v článku není. Peroutka v cenzurované pasáži varuje před Hitlerovým politickým nadáním.
Pražský hrad tvrdí, že získal významnou stopu při pátrání po článku Ferdinanda Peroutky. O tom, že text označující Hitlera za gentlemana existuje, svědčí podle prezidentské kanceláře jiný článek. V něm prý píše novinář Peroutka o cenzuře. A proto mohl prezident Miloš Zeman číst původní necenzurovaný text, který teď nejde dohledat.
Spor o údajný Peroutkův článek „Hitler je gentleman" se dostane k soudu až koncem roku. Případ spadá pod Obvodní soud pro Prahu 1, který o termínu prvního stání rozhodne až v listopadu. Na mimosoudní dohodu to po srpnovém neúspěšném vyjednávání nevypadá. Jak zjistil Radiožurnál, možné důkazy dávají dohromady i lidé, kterých se spor netýká.
V přepočtu za 10 milionů korun se v Německu prodalo celkem 14 akvarelů, které vytvořil Adolf Hitler. Za nejvyšší cenu se vydražil obraz znázorňující německý zámek Neuschwanstein. Nový majitel z Číny za něj zaplatil 100 tisíc eur. Kupce našel i obraz s názvem Praha v mlze.
Pro novináře Ferdinanda Peroutku nebyl nejspíš gentlemanem Hitler, ale německý předválečný velvyslanec. Vyplývá to z článku, který našli vědci z Ústavu pro českou literaturu. Upozornil na to server Novinky.cz. Že existuje Peroutkův článek nazvaný Hitler je gentleman, tvrdí prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí ale stále nemůže takový text najít.
Přestože na východě Ukrajiny se nebojuje, informační válka mezi Kyjevem a Moskvou pokračuje dál. Například ruská státní televize přišla s tvrzením, že Ukrajina plánuje bankovku s portrétem Adolfa Hitlera.
Aukční síň v Norimberku prodala obraz namalovaný Adolfem Hitlerem, soukromý sběratel za něj zaplatí v přepočtu více než 3,5 milionu korun. Akvarel mnichovské radnice vznikl v roce 1914. Dílo daly do dražby dvě 70leté sestry, doma ho měly několik desítek let.
S projevy nacistického vůdce Adolfa Hitlera by se dnes lidé měli umět vypořádat. Myslí si to odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš. Podle něj mohou mít projevy i přesah do současnosti. Poukázal třeba na to, jak Hitler mluvil o míru, zatímco připravoval válku. Knihou se dnes zabýval soud v Brně, ne však kvůli slovům nacistického vůdce, ale kvůli kontroverzním textům, kterými ji opatřili její vydavatelé.
Německý důstojník Claus Schenk von Stauffenberg se před 70 pokusil spáchat atentát na vůdce tehdejšího nacistického Německa Adolfa Hitlera. Akce se tehdy nezdařila a atentátník byl odsouzený k smrti. Operaci Valkýra připomíná i hollywoodský film. Akci popisuje i aktuální výstava v Památníku Terezín.