Hrad tvrdí, že je blíž nalezení Peroutkova článku. Neexistuje, oponuje odborník

Pražský hrad tvrdí, že získal významnou stopu při pátrání po článku Ferdinanda Peroutky. O tom, že text označující Hitlera za gentlemana existuje, svědčí podle prezidentské kanceláře jiný článek. V něm prý píše novinář Peroutka o cenzuře. A proto mohl prezident Miloš Zeman číst původní necenzurovaný text, který teď nejde dohledat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka | Foto: Archiv Slávky Peroutkové

„V březnu 1938 Ferdinand Peroutka uvedl v jednom z těchto článků: Cenzura znemožnila mi posledně, abych upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a abych varoval před jeho podceňováním. Synonymem ke slovu pozoruhodný je například význačný, pamětihodný nebo zajímavý,“ zdůraznil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pražský hrad tedy dál tvrdí, že Peroutka Hitlera v článku hodnotil pozitivně. Článek, který byl cenzurován, je podle Ovčáčka k dohledání na internetu. Nemá titulek, jeho název zní Zabaveno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to bylo s cenzurou v roce 1938 vysvětlil Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky

„Je zcela jednoznačné, že prvorepubliková cenzura by necenzurovala článek, který by byl kritický vůči německému kancléři,“ tvrdí prezidentův mluvčí.

Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky si je ale jistý, že uvedený článek nikdy napsán nebyl. S cenzurou to prý v roce 1938 bylo přesně naopak.

„Pokud článek, který měl být cenzurován, vyšel bez titulku, tak vyšel ve všech výtiscích časopisu bez titulku. Není žádných pár čísel s titulkem. Pan prezident to v 70. letech v Národní knihovně číst nemohl,“ je přesvědčený Groman.

Cenzura prý fungovala opačně

Na konci 30. let měla podle něj cenzura ochránit stát před tlakem médií a veřejnosti, který by mohl komplikovat situaci v době ohrožení státu.

„Přímo se v nich praví, že je zakázáno psát v rozporu s naší diplomacií. Pokud tedy novinář atakoval zahraniční politiku či kritizoval naše spojence a sousedy, tedy právě Německo a Hitlera, docházelo k zabavování tisku.“

„Pokud by tedy Peroutka napsal článek, kde by byl k Hitlerovi kritický, tak ho cenzura mohla zabavit. Nikdy podle těchto zákonů nezabavovala články, kde by se říkalo, že Hitler je skvělý státník. Je to tedy přesně naopak, než říká mluvčí Hradu,“ tvrdí Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky.

Celý případ považuje Martin Groman za marginální a diví se, že mu Hrad věnuje tolik času.

Spor začal v lednu, když prezident Zeman mluvil o údajné fascinaci intelektuálů nacismem a zmínil, že selhal i Ferdinand Peroutka. Podle prezidenta napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová to odmítá a na Zemana podala žalobu.

Prezidentův mluvčí pak dostal za úkol údajný Peroutkův článek do června najít. Text neobjevil, Miloš Zeman se za nenalezení článku omluvil. Odmítl se ale omluvit za to, že řekl, že článek existuje. Podle odborníků Ferdinand Peroutka zmiňovaný článek nikdy nenapsal.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme