I přes spoustu komplikací a turbulentních a dramatických momentů se výstup na nejnebezpečnější himálajský vrchol vysoký 8091 metrů Kláře Kolouchové podařil.
V severním Pákistánu přivítala na svém vrcholu českou trojici Zdeněk Hák, Radoslav Groh a Jaroslav Bánský. Povedlo se jim to navzdory zdravotním potížím a náročným podmínkám v pátek 5. července 2024.
Nebyli jsme dobře aklimatizovaní, permanentně jsme se potýkali se zdravotními problémy, ale říkali jsme si, že když už jsme tam z Krkonoš dojeli, tak se domů otočíme až na vrcholu, říká Groh.
Mezi známé horské vůdce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními průvodci cizinců na Everest. Kromě nejvyšší hory světa Kami Rita zdolal i další známé osmitisícovky, například K2, Čo Oju či Manaslu.
„Každý lezec (na Mount Everestu) v průměru vyprodukuje 250 gramů exkrementů denně a stráví ve vyšších táborech dva týdny,“ řekl Diwas Pokhrel, první viceprezident Everest Summiteers Association.
Horolezci, kteří se pokoušejí zdolat Mount Everest a nedalekou horu Lhotsebudou, budou nyní muset uklidit vlastní výkaly a přinést je zpět do základního tábora.
Změna návštěvního řádu ovlivní pejskaře, skialpinisty i příznivce geocachingu. Správa parku se setkala s kritikou ze strany horolezců, ti budou usilovat o revizi řádu.
Podle prvních informací se muž zřítil, když se pokoušel o návrat z vrcholu ledovce. Při tom zřejmě uklouzl a zřítil se o několik stovek metrů níže. Záchranu k němu přivolali další horolezci.
Norka Harilová 27. července na vrchol K2 doputovala, a vytvořila tak rekord. Ve stejný den se při pádu zranil její pákistánský kolega Hasan, kterému horolezkyně údajně neposkytla základní pomoc.
Známí horolezci kritizují své kolegy za to, jak se zachovali při smrtelné nehodě pákistánského nosiče. Ještě nejméně pět hodin žil a prošlo kolem něj zhruba 70 horolezců, aniž by mu někdo pomohl.
Kilimandžáro není jedinou horou s vlastním připojením. K rychlému internetu se mohou připojit i horolezci na Mount Everestu skrze wi-fi. Díky tomu můžou sdílet fotografie a volat v nouzi o pomoc.
Tři horolezce bude na cestě doprovázet i režisér Tomáš Galásek. Zaznamená celou jejich cestu z Česka, přes Islamabád až po základní tábor. V minulosti již se skupinou natočil dokument Nebeská past.
Horolezec zřejmě spadl z výšky asi 400 metrů. Na místě zasahovala horská služba i vrtulník, záchranáři ale už našli alpinistu mrtvého. Národnost zemřelého potvrdilo české ministerstvo zahraničí.
Truhlu smaragdů, rubínů a safírů našel horolezec v roce 2013. Podle agentury AFP měla truhlice patřit cestujícím na palubě indického letadla, které se zřítilo před půl stoletím.
Horolezec, kterému amputovali končetiny. Život ale nevzdal, vylezl na Matterhorn i Kilimandžáro. Jako první by chtěl bez rukou a nohou zdolat El Capitan. Přečtěte si rozhovor s Jamiem Andrewem.
Jakub Vlček a Petr Macek zdolali v září horu Rakapoši, kvůli potížím při sestupu je ale musel do bezpečí dopravit vrtulník. Pákistán nechtěl horolezce propustit, dokud nezaplatí náklady za záchranu.
Jeden z Čechů má podle listu Dawn akutní horskou nemoc, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě je přibližně minus 30 stupňů Celsia.