Dědička rodu Dietrichsteinů Mercedes Dietrichsteinová uspěla u okresního soudu s požadavkem na vrácení rodinného hrobky v Mikulově na Břeclavsku. Město podává dovolání.
Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Našli dosud neobjevenou hrobku, která je překvapila velikostí i možným stářím.
Soud tak potvrdil rozhodnutí břeclavského okresního soudu z loňského podzimu, proti kterému se Mikulov odvolal. Dietrichsteinové o hrobku přišli po 2. světové válce.
„Velmi detailní popis sarkofágu přispěje nejen do českých národních dějin, ale také do uměleckých dějin Evropy. Počet takových památek by šel napočítat na prstech jedné ruky,“ vysvětluje Šindelář.
„Pohřební komora je zdobená podle tehdejšího běžného zvyku pro významného hodnostáře, i když tento člověk byl úředník středního postavení,“ popisuje objev archeolog Ladislav Bareš.
„Nemáme důvod se domnívat, že by to byl hrob kohokoliv jiného než právě Jakuba Krčína. Zásadní zjištění průzkumu bude, že Krčín byl opravdu původně pohřben v Obděnicích,“ věří archeolog Jiří Šindelář.
Oficiální otevření opravených prostor se uskuteční v září u příležitosti 250. výročí narození kancléře Václava Lothara Metternicha. Prohlídky jsou možné již nyní.
Flakónek je luxusní, z křemenného skla. Nepropustnou zátku má z nezvyklého materiálu. Podle studie je to první známý doklad zátky z dolomitu se živičným utěsněním.
Davy lidí si v kryptě musely připadat jako na fotbalovém hřišti, když Pelé dával góly. Mauzoleum má velikost 200 m², na zemi leží umělý trávník, zdi zdobí spousta fotografií.
Kolem pohřební komory bylo rozmístěno 41 železných hřebů. 25 z nich bylo bez hlavičky a ohnutých do pravého úhlu. Ostatní byly sice celé, ale byly několikrát zkroucené kolem své osy.
Časopis Nature zveřejnil přelomovou studii v oblasti paleogenetiky. Z DNA 20 000 let starých kostí z hrobu v Dolních Věstonicích se ukázalo, že jejich genetická stopa vymizela.
Poprvé za víc než sto let objevili vědci v Egyptě portréty starověkých mumií. Až nečekaně realistické podobizny se objevily při výzkumu hrobek u egyptského Fajjúmu jihozápadně od Káhiry.
Prsten, který patřil Petru Vokovi z Rožmberka, vypadá, jako kdyby nebyl dodělaný. „Vidíme jenom na půlku symbolu. Existuje totiž ještě druhý prsten,“ vysvětluje geofyzik.
Autorem dopisu byl prominentní britský egyptolog a filolog Alan Gardiner, který byl v Carterově archeologickém týmu. Carter mu později dal amulet, přičemž ho ujistil, že předmět nepochází z hrobky.
Mezi Palestinci a Izraelci se stupňuje napětí od chvíle, kdy pro muslimy před několika dny začal postní měsíc ramadán, který se letos překrývá s významnými židovskými a křesťanskými svátky.
Podle egyptologa Miroslava Bárty jde o největší mumifikační depozit známý ze starého Egypta a čeští egyptologové jeho dalším výzkumem stráví několik let.
Obrovské pohřebiště, které se nachází ve městě Si-an na severozápadě země, se rozkládá na ploše téměř sedmdesátkrát větší než takzvané Zakázané město. Jeho budování trvalo téměř čtyři desetiletí.
Částečně mumifikované zachovalé ostatky včetně vlasů a kostí patří otrokovi, jenž však podle svůj status v tehdejších Pompejích zvýšil a zbohatnul. Archeologové tělo našli na území Pompejí.
Čeští egyptologové ukončili jarní sezónu v Abúsíru a lokalitu si znovu převzala egyptská památková správa. K rituálu zavírání hrobek patří sáhodlouhé zápisy, pečetidla a klíče, ale také občerstvení.
Jde o výsledek více než desetiletého výzkumu velkého archeologického naleziště v parku Sierra Espuňa, které zřejmě kolem roku 2200 až 1500 před naším letopočtem bylo sídlem společnosti El Argar.
Pezoldová je dcerou Jindřicha Schwarzenberga. Jak uvedla Česká televize, kvůli rodovým zvykům dal její otec v závěti přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlické větve rodu.
Mezi objevy jsou například zdobené sarkofágy, pohřební masky, čtyřmetrový svitek papyru s jednou z kapitol knihy mrtvých či exemplář oblíbené deskové hry senet.
„Je to historická chvíle,” řekla reportérům starostka Říma Virginia Raggiová. V mauzoleu, které nechal vystavět sám Augustus pro sebe a členy rodiny, jsou pohřbeni také císaři Tiberius nebo Caligula.