V rodinné hrobce ve Skalné na Chebsku objevili archeologové mumii chlapce

Po náročné rekonstrukci byla ve Skalné na Chebsku otevřena rodinná hrobka Hendrichových, která byla vážně poškozena vandaly. Po archeologickém výzkumu, který předcházel rekonstrukci, objevili odborníci také mumifikované ostatky šestiletého chlapce, pro nějž byla hrobka původně postavena. Památka dnes slouží jako připomínka rodinné tragédie.

Skalná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nález mumie v rodinné hrobce Hendrichových ve Skalné

Nález mumie v rodinné hrobce Hendrichových ve Skalné | Foto: Andrea Strohmaierová | Zdroj: Český rozhlas

Od konce druhé světové války hrobka postupně chátrala, čemuž ještě přispělo rozsáhlé ničení vandalů, kteří násilně vnikli i do většiny rakví. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o rodinné hrobce Hendrichových připravila Andrea Strohmaierová

Město Skalná se proto rozhodlo historickou stavbu zachránit a nechalo ji zrekonstruovat. Během archeologického průzkumu se podařilo objevit řadu zajímavých nálezů.

„Nebyl to jenom archeologický výzkum, přirozeně, protože se jedná o pohřebiště. Následně po domluvě s městem Skalná bylo přikročeno k restaurování vybraných rakví, které poměrně dobře reprezentují funerální kulturu závěru 19. století,“ uvedl archeolog muzea Cheb Michal Beránek.

Okolnosti vzniku hrobky Hendrichových

Rodinnou hrobku nechal v roce 1888 postavit krajský soudní rada Ladislav Hendrich. První doložený záznam o jeho pobytu ve Skalné pochází z matriční knihy z roku 1877, kdy se oženil se sedmnáctiletou Sofií Müllerovou.

Manželům se nejprve narodil syn Rudolf, o několik let později, 16. května 1881, přišel na svět druhorozený Ernst. Ten ale 1. června 1887, pouhých šest let po narození, tragicky zemřel na spálu. Na jeho památku nechal Hendrich vybudovat hrobku s kaplí.

Během archeologického výzkumu byly zkoumány ostatky v 18 rakvích, přičemž byl nalezen i výjimečně dobře zachovaný mumifikovaný tělesný pozůstatek Ernsta Gabriela Hendricha. Odborníky zajímal nejen zdravotní stav chlapce před smrtí, ale i proces mumifikace.

Trojrozměrná rekonstrukce mumie nalezené na Chebsku | Foto: Andrea Strohmaierová | Zdroj: Český rozhlas

Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily domů. Archeologové po sedmi letech potvrdili jejich původ

Číst článek

„Prokázalo se, že degradace není významná, že i orgány typu mozku, které z velké části tvoří voda, vlastně vyschly a zůstaly v zemřelém,“ popsal výsledky výzkumu Michal Beránek.

V roce 1889 zemřel manželům Hendrichovým i jejich prvorozený syn a byl pohřben vedle svého mladšího bratra. Jedinečný nález přitahuje pozornost nejen historiků, ale i široké veřejnosti. Město Skalná ale plánuje hrobku zpřístupnit pouze při výjimečných příležitostech.

Andrea Strohmaierová, max Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme