O knihu publicistky Mileny Štráfeldové líčící dramatický osud, dobu i lidi, kteří obklopovali skladatele Bedřicha Smetanu, si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Kytara, knír a nesmlouvavý kritický pohled na dění ve společnosti. I to byl básník a písničkář Karel Kryl. Po okupaci emigroval do západního Německa, později kritizoval polistopadové poměry.
„Já pomníčky bořím ráda, ale není to z neúcty k autorům nebo k osobnostem. Myslím si, že už jsme dost dospělí na to, abychom si mohli říkat pravdu o našich velikánech,“ říká Milena Štráfeldová.
Autor oper Libuše, Hubička, Prodaná nevěsta nebo symfonických básní Má vlast zemřel v šedesáti letech. Svá poslední díla přitom složil Bedřich Smetana jako hluchý.
„Umění nedává odpovědi na otázky, vyvolává je,“ zní motto filmu od samotného Leonarda Bernsteina. Navzdory výrazným hereckým výkonům se zdá, že Cooper na metu vytčenou předsazeným mottem nedosáhl.
Léto 1893 Dvořák věnoval poznávání amerického Středozápadu a tamních krajanských komunit. Na pozvání vydavatele českých novin se vydal na dvoudenní návštěvu města Omaha.
„Mistr byl přivítán dlouho trvajícím potleskem. Po provedení symfonie musel se nesčíslněkráte objeviti na pódium, nežli potlesk ustal,“ vzpomínal Dvořákův tajemník Josef Jan Kovařík.
Tento týden to bude 130 let od premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie. Zkomponoval ji v době svého působení v Americe. Některá místa spojená se slavným skladatelem navštívíme v seriálu Radiožurnálu.
„Bude to mít duchovní základ, ale také, řekl bych, dokumentární. Jsme svědky toho, že je potřeba vyhnat ďábly z Ukrajiny. To je naprosto nezbytné,“ nastiňuje textař.
Sakamoto se v posledních letech léčil s rakovinou. Byl klávesistou a jedním ze zakladatelů průkopnické skupiny elektronické hudby Yellow Magic Orchestra. Několikrát byl také nominován na cenu Grammy.
Tento měsíc byl umělec hospitalizován poté, co se nakazil koronavirem. Lékaři hodnotili stav pacienta jako středně vážný. Potíž ale představovalo chronické srdeční onemocnění.
„Hned druhý den, jak jsem přišel – všecky zdejší noviny, anglické, české a německé psaly o mně velice mnoho a nadšeně, vítajíce mne jako největšího skladatele celého světa," psal v dopise Dvořák.
Myslivečkovu hudbu ve filmu zahraje český orchestr Collegium 1704. Snímek se snaží najít odpověď na otázku, kdo je vlastně Josef Mysliveček a jak je možné, že na něj historie tolik zapomněla.
Je prakticky nemožné se jeho hudbě vyhnout. Melodie, které složil, znají fanoušci Star Wars, Harryho Pottera nebo Jurského parku. A sportovní nadšenci určitě slyšeli i jeho olympijské fanfáry.
Ve světě jej nejvíce proslavila hudba k filmu Řek Zorba, byl ale autorem velmi rozsáhlého díla, k němuž patří také symfonie a oratoria nebo opera a balet.
Jeho skladby mohli slyšet lidé v koncertních síních, ale také několik generací dětí sledujících v televizi Pohádky o krtkovi, Krkonošské pohádky nebo příhody Spejbla a Hurvínka.
Přátelil se s Mozartem a patřil k nejlepším skladatelům své doby. Teď o Josefu Myslivečkovi vzniká film. Natáčí ho režisér Petr Václav společně s pražským hudebním tělesem Collegium 1704.
Thuri byl přezdíván „posledním žijícím barokním skladatelem“, komponoval totiž hlavně ve stylu hudby 17. a 18. století. Jeho rozsáhlá kompoziční činnost zasahuje do sféry duchovní i světské hudby.
Hudbu složil k Pokladu na Stříbrném jezeře i dalším filmovým mayovkám, například Vinnetou-Rudý gentleman, Vinnetou-Poslední výstřel, Petrolejový princ či Old Surehand.
Spolupracoval mino jiné s americkým režisérem Orsonem Wellesem, zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf a Charlesem Trenetem nebo s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem.
U příležitosti vydání nejnovější publikace „Hrajeme, hrajeme“ skladatele Milana Dvořáka připravilo hudební nakladatelství Českého rozhlasu na pátek 6. 4. další seminář pro širokou hudební veřejnost.