Přibližně od poloviny prosince podle údajů ministerstva zdravotnictví ubývá osob pozitivně testovaných na covid-19, na 100 000 obyvatel jich bylo za minulý týden 14.
Hygienici se snaží najít zdroj nákazy, vzorky vody odebrali mimo jiné v domácnostech nakažených. Kvůli šíření bakterie město svolalo krizový štáb a rozhodlo, že posílí dezinfekci veřejného vodovodu.
Oproti loňskému roku se snížil počet pracovníků krajských hygienických stanic po celém Česku. Podle dat ministerstva zdravotnictví v nich ubylo 135 míst.
Ředitelé hygien už dřív upozorňovali na nedostatek lidí, především lékařů a dalších odborníků. Před dvěma lety v souvislosti s pandemií koronaviru tehdejší vláda rozhodla o navýšení míst o 134.
Hygienici během nouzového stavu téměř neprováděli kontroly podniků. Podle Regionálního deníku totiž nevěděli, zda je můžou kontrolovat. Více se dočtete ve výběru z médií od Radiožurnálu.
„Nejsem stará jako Metuzalém, zaměstnanci pražské hygieny nejsou tetky a nejsem baba jaga,“ poukázala šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová na nadávky, se kterými se hygienici setkávají.
Současná ředitelka Zdeňka Jágrová končí v prosinci kvůli věku, podle požadavků služebního zákona nemůže být ředitel starší 70 let. Její nástupce by měl nastoupit od ledna příštího roku.
„Máme jedinou možnost. Díky těmhle cvokům musíme posilovat hygieny o stovky lidí, aby začali chodit do terénu a kontrolovat a současně vyřizovali tyhle nesmyslné dotazy,“ dodal.
Za žádostmi o odpověď stojí iniciativa Zlatý špendlík a zpěvák Daniel Landa společně s týmem právníků. Iniciativa vyzývá veřejnost k občanskému odporu podle čl. 23 Listiny základních práv a svobod.
Končící předseda ČSSD Jan Hamáček letos v dubnu za ministerstvo vnitra nakoupil nanomasky v hodnotě 16 milionů korun bez výběrového řízení. Měly sloužit jako ochrana policistů při kontrolách karantén.
Postup hygienické stanice je podle Nejvyššího správního soudu do jisté míry lidsky pochopitelný, nejde o selhání pracovníků, spíše o důsledek zákonné úpravy a systémových nedostatků.
Za první pololetí přibylo v Česku přes 900 tisíc potvrzených nákaz koronavirem. Ředitelům krajských hygien, kteří mají pandemii svým trasováním zbržďovat, ale ministerstvo snížilo mimořádné odměny.
„Mapujeme hodně případů importu ze zahraničí. Bohužel pokud se ti lidé stýkají, tak to roznesou,“ říká hlavní hygienička. Za minulý měsíc podle ní pocházelo 800 nákaz ze zahraničí.
„Musíme nastavit pravidla tak, aby je lidé dodržovali spontánně, a pak je i kontrolovat, protože jinak zavládne anarchie,“ říká Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Naše zkušenosti z dolů jsou dobré. Naučili jsme se rychle trasovat s novou technikou a komunikovat s velkými firmami,“ řekla Radiožurnálu šéfka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová.
„Kvůli tomu, že jsem v televizi řekl svůj názor, jsem dostal důtku a údajně jsem nemohl být oceněn tak jako ostatní krajští kolegové,“ říká o své rezignaci šéf plzeňských epidemiologů Petr Pazdiora.
V končícím týdnu se v call centrech na trasování kontaktů nakažených koronavirem podílelo přes tisíc lidí. Počty zvýšily i firmy, které jsou do trasování už zapojeny.
Konkrétní změnu a zrychlení podle Šnajdárka potřeboval především rozhovor, který nakažený člověk vede s hygieniky v rámci trasování po zjištění pozitivního výsledku testu na koronavirus.
Vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla sliboval, že se automaticky budou kódy posílat nejpozději od pátku, to se ale nepodařilo stihnout. „Ještě to nemáme,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.
Příští týden by se měla spustit pilotní verze systému, který umožní e-mailový kontakt mezi hygieniky a praktickými lékaři. V dalším týdnu by měl začít systém plně fungovat.
„Situace se výrazně zhoršila, ale musíme vnímat, že se výrazně zvýšil i počet testů. Situaci odpovídá ale i uvolněnější chování přes léto,“ řekla Radiožurnálu hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Město zaznamenalo zvýšený výskyt nákazy koronavirem, od čtvrtka chtělo zavést roušky a ukázat, že proti šíření nemoci dělá vše. Pak ale přišlo celoplošné zavedení roušek.