Brněnští vědci začali na 3D tiskárně vyrábět keramické implantáty, které budou sloužit jako zdroj materiálu a lešení pro hojící se kosti. Pomůžou pacientům s poraněnou páteří nebo s rozštěpem patra.
Nové implantáty ze želatiny by se měly postupně v těle přeměnit na lidskou tkáň, u prsou v horizontu měsíců, u kloubních a kostních náhrad to může trvat až několik let.
Různými pokusy a výpočty dovedou odborníci určit, jak stabilní bude určité spojení molekul v umělé hmotě – a díky tomu pak navrhnou třeba takové, které se rozloží za šest týdnů.
„Symptomů možné nemoci prsních implantátů je víc než šedesát, možná ještě víc,“ vysvětluje Martin Molitor, přednosta Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.
Titanové klouby, kosti nebo zuby z 3D tiskárny, i takové implantáty už lékaři v praxi využívají. Na Fakultě stavební Českého vysokého učení v Praze se teď zaměřili na ideální povrch implantátu.
Má jít o malé zařízení s ohebnými „vlákny,“ kterých je přibližně 64. Elon Musk řekl, že testování čipů na lidech by mohlo začít do půl roku. Zatím se provádí testy na opicích a prasatech.
„Začínáme takovým řezem v oční rýze, kde poté preparujeme chrupavku horního víčka a do ní se všívá daný implantát,“ popisuje začátek operace primář Milan Odehnal.
Lékaři v brněnské Úrazové nemocnici jako první v republice použili novou metodu na prodlužování kostí. Pacientovi voperovali speciální hřeb, jeho růst si pak bude ovládat sám pomocí magnetu.
Drobné implantáty z kovu by mohly ulevit od bolesti pacientům, kteří trpí artrózou kloubů na prstech ruky nebo nohy a běžná pasivní léčba jim nezabírá.
Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně se rozhodli pro opačný postup. Jimi vyvinutá náhrada se přizpůsobuje kloubu a dodává mu potřebnou pružnost. Svůj design přihlásili k patentování.