Hamás přivedl vojačku na místo předání z ruin budovy v táboře Džabálija, který během války v Pásmu Gazy čelil těžkým úderům izraelské armády. Předání přihlížely davy lidí.
Navzdory výzvám izraelské armády, aby tak zatím nečinili, se v neděli do vesnic u hranic s Izraelem snaží vrátit stovky obyvatel, které odtud před více než rokem vyhnaly střety Izraelem a Hizballáhem.
Jde o druhé kolo výměny izraelských rukojmích, zadržovaných v Pásmu Gazy od útoku na Izrael z října 2023, za palestinské vězně v rámci šest dní trvající dohody o příměří.
Postupné stahování jednotek bude v etapách pokračovat i po uplynutí lhůty, a to po domluvě se Spojenými státy, uvádí v prohlášení úřad izraelského premiéra.
Loni 27. listopadu začalo platit příměří, které mezi Izraelem a Hizballáhem zprostředkovaly Spojené státy a Francie. Obě strany se ale vzájemně obviňují z jeho porušování.
Nemocnice v Pásmu Gazy se staly smrtelnou pastí pro Palestince, cituje AFP vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka. Podle jeho úřadu je zdravotnický systém v Gaze na pokraji kolapsu.
Bezprecedentní cesta izraelského premiéra do horského nárazníkového pásma byla několik hodin vedena v tajnosti, než o ní informovala jeho kancelář a ministerstvo obrany.
Podrobnosti možné dohody jsou nejasné. Zatímco zdroje Reuters hovoří o krátkém příměří a výměně několika rukojmích, Wall Street Journal píše o až 60denním klidu zbraní a propuštění 30 rukojmí.
Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
V zasažené budově žilo podle palestinských zdrojů šest palestinských rodin a dohromady kolem 70 lidí. Záběry a fotografie zveřejněné po útoku na sociálních sítích ukazují, že byla zcela zničena.
Izraelská armáda vyzvala v návaznosti na útok k evakuaci lidí z několika oblastí v okolí města Baalbek na východě Libanonu. Chystá tiúder proti Hizballáhu, uvedla agentura AFP.
Izraelská armáda v posledních dnech výrazně zesílila údery na obce v údolí Bikáa na východě Libanonu a útočila i přímo ve městě Baalbek, kde se nacházejí starořímské památky zapsané na seznamu UNESCO.
Pět lidí včetně starosty přišlo o život při izraelském úderu v údolí Bikáa na východě Libanonu, informovala libanonská tisková agentura NNA. Izrael také pokračoval v útocích na předměstí Bejrútu.
Libanonská armáda se do bojů mezi Izraelem a hnutím Hizballáh nezapojuje. Její jednotky se po zahájení izraelské pozemní operace proti Hizballáhu na jihu Libanonu stáhly z hranic do vnitrozemí.
Stanici CNN to potvrdil ředitel nemocnice Kamála Advána. Podle něj má zařízení evakuaci uskutečnit do 24 hodin. Uvedl také, že jeho nemocnice je jedinou plně funkční na severu Pásma Gazy.
Lidé opouštějí Libanon poté, co izraelská armáda začala intenzivně útočit na cíle spojené s šíitským militantním hnutím Hizballáh. Žádní další Češi o repatriaci podle ministerstva zájem zatím nemají.
Izraelská armáda oznámila, že zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás; jedno bylo v bývalé škole a další v budově, která dříve sloužila jako mešita.
Pozemní operace je podle Izraele z velké části zaměřena na ničení tunelů a další infrastruktury Hizballáhu a neplánuje žádné větší operace zaměřené na hlavní město Bejrút a velká města.
„Silnice jsou naprosto ucpané lidmi,“ říká Bartheldi, která v Libanonu žije. „Je to intenzivní operace proti bojovníkům Hizballáhu, což jsou legitimní cíle,“ doplňuje ji vojenský expert Foltýn.
Situace v Libanonu se dotkla i českých občanů pobývajících v zemi. „Našim občanům bylo doporučeno, aby Libanon opustili komerčními lety,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Chtěl bych věřit, že izraelská pozemní operace není na spadnutí,“ řekl pro Radiožurnál Petr Hladík, ředitel odboru Blízkého východu a Severní Afriky Českého ministerstva zahraničí.
„Izraelské ozbrojené síly budou pokračovat v operacích, jejichž cílem je znehodnotit infrastrukturu a schopnosti teroristické organizace Hizballáh, aby ochránily Stát Izrael,“ uvedla armáda.