Předseda Dumy Vjačeslav Volodin dříve prohlásil, že Rusko zruší svou ratifikaci CTBT kvůli nezodpovědnému přístupu Spojených států ke globální bezpečnosti. USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly.
Záznamy o dávných jaderných testech se ukládají ve vrstvách želvího krunýře. Právě z nich jsou vědci schopní zhruba vyčíst míru kontaminace po jaderných testech.
Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila přísnější sankce vůči KLDR. V úterý tak zareagovala na šestý jaderný test, který severokorejský režim provedl 3. září.
Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR.
Čínská seizmologická služba v neděli v Severní Koreji zaznamenala druhý slabší otřes po nukleárním testu. Následný otřes později oznámila i americká seizmologická služba USGS.
Spojené státy jsou připraveny dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní. Severokorejský test odsoudily i další země včetně Jižní Koreje, Ruska nebo Číny.
Poslední dva severokorejské testy raket dlouhého doletu ukázaly, že KLDR už dokáže zasáhnout americký kontinent. Je načase začít brát severokorejský problém vážně, varuje CNN. Jenže jak?
Nový americký ministr obrany James Mattis při první zahraniční cestě varoval severokorejský režim, že případný jaderný útok proti Spojeným státům či proti jejich spojencům by vedl k „účinné a drtivé" odvetě. V Soulu zároveň ujistil jihokorejskou vládu o pokračující americké podpoře. Některé aspekty spojenectví obou zemí totiž Donald Trump během své kampaně zpochybnil.
Jihokorejská vláda zavádí nové sankce proti Severní Koreji. Reaguje tak na sérii jaderných testů, které Pchongjang provedl v minulých měsících. Ti, kteří se podílí na vývoji severokorejského jaderného programu, budou mít nově vstup do Jižní Koreje zakázán. Nové postihy kvůli zářijovým pokusům oznámily také Spojené státy a Japonsko.
Severní Korea dokončila přípravy na šestý jaderný test. Informovala o tom dnes jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vládní zdroje. KLDR by podle zdrojů pro tuto zkoušku mohla využít doposud nepoužitý tunel ve své testovací oblasti. V pátek Severní Korea provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější.
Severní Korea oznámila, že v pátek provedla svůj pátý jaderný test a potvrdila tak informace zahraničních vlád. Podle agentury AP státní televize KLDR uvedla, že armáda uskutečnila úspěšný pokusný výbuch jaderné hlavice, který byl odpovědí na nepřátelské postoje Spojených států.
Severní Korea chystá pokusný výbuch jaderné hlavice a test balistické střely schopné tuto hlavici nést. Podle severokorejské agentury KCNA to dnes oznámil vůdce země Kim Čong-un, který v posledních týdnech stupňuje hrozby zvláště vůči Jižní Koreji a Spojeným státům.
Severní a Jižní Korea si na včerejším zasedání Rady bezpečnosti OSN vyměnily ostrá prohlášení kvůli nedávnému jadernému testu. Severokorejci provedli přinejmenším jeden zhruba na přelomu března a dubna. Podle tamní vlády na to má země legitimní právo. Jihokorejský ministr zahraničí Jun Bjunk-se to však odmítá.
Severní Korea potvrdila provedení úspěšné jaderné zkoušky. O několik hodin dříve zaznamenaly přístroje v okolí severokorejského testovacího místa seizmickou aktivitu. Rada bezpečnosti OSN kroky Pchjongjangu odsoudila a varovala před vážnými důsledky. Ještě na dnešek svolala naléhavou schůzku.
|Ondřej Bouda, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Tomáš S. Šťástka|Zprávy ze světa
Komunistická Severní Korea zřejmě uskutečnila další jaderný test. Asi v půl páté ráno upozornila Spojené státy a Čínu, že připravuje další výbuch. O několik minut později zaznamenaly měřicí stanice po celém světě zvláštní seizmickou aktivitu. Potvrdily to jak čínské, tak americké i jihokorejské zdroje. Sama KLDR potvrdila provedení testu krátce před sedmou hodinou ranní středoevropského času.
Severní Korea dokončuje přípravy na jaderný test, tvrdí diplomatický zdroj blízký Pekingu a Pchjongjangu. Třetí jadernou zkoušku by KLDR mohla provést už do dvou týdnů. Podle odhadů mají Severokorejci plutonium pro šest až osm jaderných bomb.
Severokorejská třístupňová raketa dlouhého doletu by měla v blízké době vynést na oběžnou dráhu satelit, který má údajně sbírat informace o úrodě, větru nebo dešti nad stalinistickým státem. Jde o třetí testovací odpálení. Nyní záleží na tom, zda po něm bude následovat jaderná zkouška.
Severní Korea finišuje s přípravami na odpálení rakety, která má na oběžnou dráhu vynést satelit. Raketa je podle režimu na odpalovací rampě. Obecně ale panují obavy, že jde o zastírací manévr. KLDR prý navíc chystá další jaderný test. Potvrzují to i satelitní snímky. Ukazují obrovské haldy písku a zeminy před ústím podzemního tunelu v lokalitě Pung-kje.
Britové a Francouzi budou provádět společné zkoušky atomových zbraní. Vyplývá to z vojenských smluv, které v Londýně podepsali britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Obě země chtějí také vytvořit společnou jednotku schopnou rychlého nasazení kdekoliv na světě.
Severní Korea se pravděpodobně připravuje k nové podzemní jaderné zkoušce. Naznačuje to zvýšená aktivita u hlavní jaderné střelnice Jongbjon. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský deník Čoson Ilbo.
Západní země jednají o dalších sankcích vůči Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Washington spolu s Londýnem, Paříží a Berlínem formuluje na půdě Spojených národů novou rezoluci, o níž by se mohlo ještě v únoru jednat v Radě bezpečnosti OSN.
V Číně byl zadržen šéf nukleárního programu země. Je tak dalším v řadě vysoce postavených funkcionářů obviněných z trestné činnosti. V poslední době bylo hlavně za braní úplatků odsouzeno několik významných úředníků, včetně bývalého starosty Šen-čenu, policejního ředitele jižní provincie Kuang-tung nebo šéfa jednoho z největších petrochemických závodů v zemi. Podle Pekingu je právě korupce největší hrozbou pro čínskou společnost.
Írán už má více než 7200 odstředivek pro obohacování uranu, tedy asi o čtvrtinu více než v únoru. Tvrdí to poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Teherán se tímto vývojem netají a tvrdí, že cílem je soběstačnost ve výrobě jaderného paliva. Spojené státy a Izrael ale tvrdí, že ve skutečnosti jde Íráncům o výrobu nukleární zbraně.