Pokud následuje jaderný test, nejsou korejské rakety mírové

Severokorejská třístupňová raketa dlouhého doletu by měla v blízké době vynést na oběžnou dráhu satelit, který má údajně sbírat informace o úrodě, větru nebo dešti nad stalinistickým státem. Jde o třetí testovací odpálení. Nyní záleží na tom, zda po něm bude následovat jaderná zkouška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

balistická raketa /ilustrační foto/

balistická raketa /ilustrační foto/ | Foto: FAS

Raketa dlouhého doletu pro mírové účely a výzkum kosmu je s kosmetickými úpravami úplně identická s raketou určenou pro vojenské užití, tedy jako nosič bojových hlavic.

„V případě Severní Koreje samozřejmě jde o bojové hlavice jaderné,“ konkretizuje Milan Slezák, zahraničně politický komentátor Radiožurnálu a dodává, že z tohoto důvodu zakázala Bezpečnostní rada OSN se souhlasem Číny a Ruska, které jsou obvykle vůči programům Severní Koreje vstřícnější, testy právě těchto raket.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vypuštění rakety dlouhého doletu, které v dohledné době plánuje uskutečnit Sverení Korea, analyzovat ve Světě o desáté na Rádiu Česko zahraničně politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Vedoucí satelitního řídícího střediska v Severní Koreji Paek Čang-ho však tvrdí, že Pchjongjang nemá co skrývat. Raketa má podle severokorejské strany sloužit jednak jako připomínka „věčnosti“ korejského vůdce, pak také jako sběrač meteorologických i blíže nespecifikovaných dat.

Spojené státy ale pohrozily, že v případě odpálení nedodají režimu potravinovou pomoc, na které se dohodly oba státy v únoru. Prozatím její dodávku pozastavily. A Rusko se nechalo slyšet, že Severní Korea pohrdá rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Možnosti světa, jak testu rakety dlouhého doletu v Severní Koreji zabránit, jsou však velmi slabé a omezené. Nikdo nepůjde dobrovolně do války. To by mohly udělat pouze okolní země, které by se mohly cítit bezprostředně ohrožené. Jižní Korea, Japonsko i Rusko již varovaly, že raketu sestřelí, pokud bude ohrožovat jejich území. Napětí se pokusila zmírnit pouze Čína, která ostatní státy vyzývá ke klidu.

Třetí test

„Zkušenost předchozí s raketou tohoto typu nejsou povzbuzující, protože první start v roce 1998 skončil po minutě a půl letu. Ta raketa explodovala. Druhý start v roce 2009, ačkoli Severokorejci řekli, že byl úspěšný a raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit, byl podle převládajícího mínění také neúspěšný, protože se neoddělil třetí od druhého stupně,“ připomíná Milan Slezák nebezpečnost těchto raket pro civilní cíle v okolí odpaliště.

Po testu rakety následuje v Severní Koreji v odstupu několika měsíců obvykle jaderná zkouška.

„Říká se, že od třetího jaderného testu jste schopen mít funkční jadernou zbraň, že vám to hodně pomůže k tomu, abyste jadernou zbraň miniaturizoval natolik, abyste z ní vytvořil bojovou hlavici. Tu zatím Severní Korea nemá,“ upozorňuje Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu na start rakety dlouhého doletu v Severní Koreji sleduje i zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Podle posledních zpráv zpravodajky ČRo v Asii Severokorejci od odpálení rakety neustoupili. Na raketu již naložili družici a v současné chvíli ji plní palivem.

Start je v plánu v následujících čtyřech dnech. Podle agenturních zpráv však dnes zřejmě ke startu nedojde, neboť odpálení rakety není nakloněno počasí v Severní Koreji.

Na sobotu a neděli připadají oslavy stého výročí narození někdejšího vůdce Kim Ir-sena, na jehož počest byla údajně raketa sestavena. Na neděli dokonce pozvali na odpalovací rampu i zahraniční novináře.

Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme