Soud jako viníka označil firmu Energoaqua. Není jisté, co havárii předcházelo, proto tomu nemůže být firma trestně odpovědná. Věc je tudíž přestupek. Dál bude rozhodovat Krajský soud v Olomouci.
„Spolek byl postižen za jednání do července 2017, což bylo předtím, než ANO 2011 podalo kandidátní listinu, na níž byl uveden Babiš,“ uvedl soudce zpravodaj.
Soudce zpravodaj Jan Filip zdůraznil, že už nyní se v praxi registrují jen nižší desítky nejvýraznějších aktérů kampaní, nikoliv běžní podporovatelé jednotlivých stran či kandidátů.
Nejvyšší správní soud zpochybnil, že by se ten, kdo nekandiduje, musel kvůli předvolebním aktivitám registrovat u Úřadu pro dohled nad hospodařením stran. Podle soudu jde o zásah do svobody slova.
Před úřadem se sešli jak odpůrci nově zvoleného ombudsmana, tak jeho příznivci. Policie na místě zřejmě zadržela tři lidi. Po zásahu se Křeček do budovy dostal.
Nejvyšší správní soud přezkoumá pokutu kvůli reklamě kritické vůči premiérovi Babišovi. Pokutu 27 000 korun předloni uložil spolku Svoboda projevu Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.
Spolek propagoval v debatách i inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před volbami mířily proti lídrovi hnutí ANO. Problémem podle soudu bylo, že k tomu došlo během volební kampaně.
Hnutí ANO musí kvůli knize jeho předsedy Andreje Babiše „O čem sním, když náhodou spím“ zaplatit pokutu 31 tisíc korun. Pokutu současně dostali i jeho odpůrci.
Spor mezi šéfredaktorem Deníku Referendum Jakubem Patočkou a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem se rozhořel naplno. Patočka v Českém rozhlasu Plus označil Babiše za podvodníka a lháře.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se zabývá aktivitami novinářů Deníku Referendum Jakuba Patočky (ČSSD) a Zuzany Vlasaté.
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery mi připomněl debatu, na které jsme byli: „Tehdy jsme přítomné šokovali, že svět se brzy přestane dělit na levici a pravici a bude to střet o otevřenost demokracie.“