Jamboree v Koreji bylo poznamenané chybami v organizaci i evakuací kvůli tajfunu. „Na akci budu vzpomínat se vším všudy, na to dobré, skvělé i na to horší,“ řekla po příletu jedna z účastnic.
Khanun se pohybuje na sever přes Korejský poloostrov rychlostí zhruba 20 kilometrů za hodinu. Kvůli bouři bylo v úterý z dějiště světového jamboree v Jižní Koreji evakuováno více než 35 000 skautů.
Na evakuaci je nasazeno tisíc autobusů, které mají zhruba skautům z více než 150 zemí světa pomoci dostat se do bezpečí. Mladí skauti se přesunou do osmi měst a provincií.
Na celou českou výpravu na místě dohlíží psycholožka v případě, že by pro někoho situace byla příliš stresující. Zároveň je připravena zasáhnout, pokud by to bylo nutné.
Přes den teploty stoupají nad 35 stupňů Celsia. Neochladí se ani v noci. Skauti těmto podmínkám čelí různě – někteří se raději ubytovávají v klimatizovaných hotelech, jiní rovnou míří zpět domů.
„Jamboree je pro skauty opravdu životním zážitkem, na který se nezapomíná a který je dovede hodně posunout a hodně ovlivnit v životě,“ říká Barbora Trojak z organizace Junák – český skaut.
Technické potíže při přípravě tábořiště pro desítky tisíc lidí a zaplavené louky po silných deštích vedly k tomu, že část české výpravy pozdrží svůj příjezd o jeden den a přespí v kempu.
Baden-Powell nebyl na péči o skautské hnutí sám. V 55 letech si vzal Olave Soamesovou. Oba se narodili ve stejný den, jen Olave byla o 32 let mladší. Propagaci skautingu se oba věnovali po celý život.
Po deset dní se mohli čeští skauti seznamovat s lidmi ze všech kontinentů. Stejně tak se ale mohlo více než 45 tisíc cizinců seznamovat s Českem a českými skauty.
Mezi povinnosti českého vedení na jamboree patří nejen účast na jednáních a recepcích, ale také vyúčtování, přijímání korespondence nebo řešení nečekaných událostí.
Švédsko, Japonsko, Portugalsko, Chile, Spojené státy a na konci Češi. Tady je jeden z oddílů českých, kteří jsou nyní na jamboree ve Spojených státech.
Bezmála 500 českých skautů se účastní světového jamboree, které v pondělí začalo v USA. Server iROZHLAS.cz zpracoval data o členské základně největší skautské organizace v jednotlivých zemích.
Tři stovky českých skautů a skautek se účastní světového setkání jamboree. Tentokrát ho hostí japonské město Jamaguči, které leží asi 60 kilometrů od Hirošimy. Na akci se skauti sjíždí jen jednou za čtyři roky.
Doksy na Českolipsku patří až do soboty středoevropskému setkání skautů, takzvanému jamboree. Pořádá se každé dva roky už od roku 1997 a je tak oblíbené, že na něj nejezdí jen skauti ze střední Evropy, ale taky ze Spojených států, Taiwanu nebo Ukrajiny.
Festival Jameboree ve Strakonicích se letos neuskuteční. Akce určená milovníkům country a bluegrassu se konala ve Strakonicích každé jaro a přijížděli za ní lidé z celé České republiky. Na festivalu v minulosti vystoupily takové hvězdy jako zpěvák Waldemar Matuška nebo americký kytarista David Grier. Nyní však zájem publika klesl a na festival prý nejsou peníze. Letošní ročník, který měl být již dvaadvacátý v pořadí, se tak neuskuteční.
Po deseti dnech dnes skončí 22. skautské Jamboree ve Švédsku. Na setkání nedaleko města Kristianstad přijelo více než 39 tisíc skautů ze 150 zemí světa. Společný program zahrnoval jak vzdělávací programy a workshopy, tak hry a společné vaření. Českou republiku ve Švédsku reprezentovalo 280 skautek a skautů.
Na celosvětovém skautském setkání nazývaném Jamboree v jižním Švédsku táboří v těchto dnech necelých 40 tisíc skautů. Jsou mezi nimi převážně mladí lidé ze 150 zemí. Čeští skauti se ve Švédsku dočkali nečekané návštěvy. Přišel je pozdravit Stanislav Schottl, 80letý muž, který do Skandinávie emigroval před 62 lety z komunistického Československa. Jeho příběh je dokladem toho, že skautem se člověk stává na celý život.
Skoro 40 tisíc lidí na skautském Jamboree ve Švédsku se společně baví, vzdělává, seznamuje se a taky si vaří. Jídlo je zde vůbec velké téma. Mladí lidé ze 150 zemí mají různé chutě a různé preference, vaří si sami a vystačit si většinou mají pokud možno s místními surovinami. Výprava jakéhokoli státu taky může na jídlo pozvat skauty z jiné země.:
Na Jamboree ve Švédsku dnes skauty čeká den věnovaný víře. Skoro 40 tisíc lidí si společně připomene, že skauting má stejný duchovní základ bez ohledu na to, ke kterému vyznání se kdo hlásí.
Na skautském jamboree ve Švédsku platí úplný zákaz konzumace alkoholu. Týká se to i dospělých účastníků. Organizátoři dokonce kontrolují, jestli se alkoholické nápoje někde nepodávají.
39 tisíc účastníků skautského jamboree ve Švédsku má před sebou slavnostní zahajovací večer. Program celosvětového skautského setkání ale komplikuje počasí.
Skautské Jamboree ve Švédsku dnes začíná. Na tábořiště nedaleko města Kristianstad se sjelo víc než 39 tisíc lidí ze 150 zemí. Nechybí mezi nimi ani čeští skauti, které čeká deset dnů bohatého programu a poznávání nových přátel.