Čeští skauti na jamboree vařili tradiční jídla. Připravili bramboráky, knedlíky nebo chlebíčky

Světové skautské jamboree je místem střetávání kultur. Vedle sebe tu ve stanech bydlí zástupci všech pěti kontinentů a setkávají se tak nejen na různých aktivitách, ale také třeba při čištění zubů. Podpořit toto sousedské setkávání má i speciální den pojmenovaný Den Oslavy kultur. Při něm se jednotlivé skupiny navštěvují a snaží se také prezentovat svou vlastní zemi.

Od zpravodaje z místa Západní Virginie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já bych chtěla do Bangladéše, ten je támhle… tak nejdeme rovnou do Tchaj-wanu a potom do Bangladéše?“ domlouvají se Rebelka a Marťa, kam vyrazí. Nakonec je první po cestě stan tchajwanských skautů, kteří lákají dovnitř na bubble tea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Jakub Lucký o českých skautech na světovém jamboree

Ve stanu dostanete malý dřevěný hrneček s dřevěnou lžičkou, ve kterém je něco, co připomíná černý čaj s mlékem.

„Ty tapiokový kuličky jsou dobrý, ale ta mléčná tekutina zas tak ne,“ smějí se dívky. Skaut s přezdívkou Ječmen se ale pustil i do dalších aktivit, které Tchajwanci nabízí: „Napsal jsem si svoje jméno v čínštině na vějíř. Moc se mi to nepovedlo, myslím. Je to strašně těžké ty znaky,“ zhodnotil aktivitu Ječmen.

Další zastávkou je stan Britů, a co jiného tam můžete dostat než čaj. Zatímco si dívky nad čajem a sušenkou povídají s Brity, tak další skaut – Vrabec  se vydal k Bolivijcům na druhé straně tábořiště. Bolivijští skauti tu mají s sebou sampoňu neboli Panovu flétnu a Vrabec se pokusil na ni hrát.

‚Cestování do vesmíru je jako výprava.‘ Skauti se spojili s astronautem na oběžné dráze

Číst článek

Úspěch bramboráků

Zatímco někteří chodili po návštěvách, vedoucí Paleček společně s dalšími českými skauty připravoval bramboráky jako ukázku české kuchyně. Bramboráky byly kvůli složitým nákupům jedním z proveditelných receptů.

I tak s bramborami ale byly komplikace: „Žádné nebyly. Nikdo nám neřekl, že jsme si je měli sami objednat. Obešel jsem čtyři pomocné týmy a nakonec nám v jedenáct vydali padesát liber brambor,“ popsal svízel s bramborami Paleček.  

Navzdory komplikacím měly bramboráky úspěch. „Díky moc, je to moc dobré, děkujeme, jakže se to jmenuje? Bramboráky?,“ loučí se skupinka Italů.

Někteří ale zůstávají, aby si poslechli něco o historii českého skautingu, kterou jim vysvětlil Kuře: „Během 20. století byl skauting v Česku zakázán celkem třikrát. Poprvé nacisty za druhé světové války, podruhé komunisty, když nastoupili k moci a potřetí, když obnovili zákaz poté, co nám na chvíli povolili skautovat.“

2:26

Čeští skauti na světovém jamboree v USA zaujali dřevěnou bránou, kterou postavili u svého tábořiště

Číst článek

České stany

Největší zájem ale kromě bramboráků vyvolávají podsadové stany, do kterých jezdí čeští skauti na tábor.

Rozdíl od klasického stanu vysvětlila Esterka: „Má to postele ve vzduchu, je to prostornější, můžou tam spát dva lidi a má to většinou zavírací dvířka.“

Klasická plachta je totiž postavená na dřevěné ohrádce, která má právě zmíněná dvířka a drží ve vzduchu postele. A víc jak sto let starý vynález českých skautů má úspěch i u mladých Američanů. „Jo, ty jsou cool, takový bych rád viděl i u nás na táboře,“ ocenil je jeden z přítomných amerických skautů.

Kromě stanů a bramboráků české oddíly nabízely i ovocné knedlíky, chlebíčky ale taky třeba tancování polky.

České bramboráky chutnaly třeba skautům a skautkám z Ukrajiny, USA, Tchaj-wanu nebo treba Paraguaye. Včerejšek patřil na #SkautskeJamboree poznávání jiných kultur: pomocí tradičního jídla, tance, písní nebo vyprávění. #skaut #ScoutJamboree

11:00 – 27. 07. 2019

8 75

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme