Skautské jamboree ve Virginii skončilo. Oddíly z celého světa na něm poznávaly i českou historii
Světové skautské jamboree v noci na čtvrtek oficiálně skončilo. Po deset dní se mohli čeští skauti seznamovat s lidmi ze všech kontinentů. Stejně tak se ale mohlo více než 45 tisíc cizinců seznamovat s Českem a českými skauty. Ti do Západní Virginie vyrazili s celou řadou způsobů, jak o sobě dát vědět. Vše sladili pod heslem Unbreakable, tedy Nezlomný. Heslo odkazuje na opakované zákazy skautingu v dobách nacismu a komunismu.
„Snažíme se oslavit těch třicet let, což je nejdelší doba naší svobodné existence. Říkáme tím, že skaut je nezlomitelný a že i když nás někdo zakáže, tak vždy vstaneme jako fénix z popela,“ vysvětluje Twiggi, která se podílela na tvorbě jednotlivých aktivit. Ty jsou rozdělené do několika míst.
Patrně nejnavštěvovanější je prezentační část, kde je po většinu dní dost plno. Hned za vchodem stojí skautka Bota, která ukazuje typicky český stan.
„Tady jsou naše Podsada stany. Spodní část je dřevěná a velmi praktická, protože zabírá málo místa a dá se postavit hodně stanů během jednoho odpoledne. Dá se jít také na virtuální realitu, kde je vidět, jak obvykle naše stany a tábor vypadají.“
Stan nabízí také informace o historii České republiky, českého skautingu a taky něco praktického. „Návštěvníci si tu mohou vyrobit turbánek nebo vyrazit placku. Turbánek je většinou kožený nebo z provázku. Je to copánek, kterým se svazuje skautský šátek,“ vysvětluje Paula, která se o českou prezentaci stará.
O kus dál, v budově pojmenované po bývalém americkém ministru zahraničí Rexi Tillersonovi, zase Češi nabízí rozsáhlejší aktivity. Skautka Hanča uvnitř vítá tři americké skauty z Kalifornie.
„Snaží se tady přemýšlet, co sdílet a nesdílet na sociálních médiích,“ říká. Právě téma svobody slova podle Hanči zapadá do aktivit, které Čeští skauti s sebou přivezli.
„Všechny naše aktivity jsou propojené myšlenkou historie naší organizace. Skauting byl třikrát zakázaný a naše aktivita je poslední, která mluví například o svobodě projevu.“
Zájem o Česko
Většina aktivit se ale odkazuje k české, nejen skautské, minulosti. „Představte si, že je rok 1951, tedy tři roky poté, co v zemi převzali moc komunisté. Režim omezuje občanská práva a zakazuje skauting,“ vysvětluje mezi českými stany skautka Hatka skupině Brazilců, co je čeká.
Úkolem účastníků je odvysílat zprávu o sedmém světovém jamboree, které se konalo v Rakousku. „Aktivita je postavená na systému únikové místnosti, která se zprávu snaží dostat do světa,“ říká Hatka.
Skautské jamboree ve Virginii pokračuje. Vedení české výpravy má na starosti účty i diplomacii
Číst článek
„V minulosti vás mnohokrát zakázali. To museli být silné momenty. My jsme nic podobného nikdy neměli, tak jsem ráda, že jsem o vaší historii dozvěděla,“ pochvaluje si českou expozici Brazilka María.
Zájem o českou prezentaci potvrzuje i Twiggi. „To, že jsme přijeli do Ameriky, má velice silnou váhu, jelikož spousta Američanů, která navštívila naše programy, má předky v Česku. Někteří z nich dokonce zažili například osvobozování Československa,“ dodává.
„I mladší účastníci ale dávají velmi pozitivní zpětnou vazbu a jsou rádi, že jsme se rozhodli předat takto silné téma. Spousta z nich chce video ukázat i ve svých domovských jednotkách,“ říká.
Video totiž shrnuje klíčové momenty českého skautingu, třeba už zmíněný komunistický puč nebo příjezd vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.