Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
Němci během říjnových protestů postřelili studenta Jana Opletala, který zraněním o necelé dva týdny později podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal dalším výrazem vzdoru českého obyvatelstva.
Na jaře 1946 stál před soudem muž číslo dvě v Protektorátu Čechy a Morava Karl Hermann Frank. V archivu Českého rozhlasu jsme našli kolem 80 hodin záznamu. Většinu uslyšíte poprvé po 70 letech.
„Paradoxně to byli lidé poměrně vstřícní k okupačnímu režimu, snažili se vyjednávat a také se snažili o propuštění studentů zatčených při demonstracích 28. října,“ popisuje historik Prokop Tomek.
47:39
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Po válce pracoval Ladislav Bém v jednom jáchymovském uranovém dolu. Problémy tamních politických vězňů přehlížel, považoval je za obyčejné dělníky. Co se dělo na lágrech, to prý nebyla jeho starost.
Když 17. listopadu před 30 lety vyšli studenti z pražského Albertova na Národní třídu, navazovali na události ještě o půl století starší. Dá se o událostech roku 1939 ještě zjistit něco nového?
Někteří budoucí lékaři si od pátku možná při své výuce vzpomenou na Jana Opletala. Ve velké posluchárně Všeobecné fakultní nemocnice, kde mívají medici výuku, má totiž student bustu.