Mezi prioritami je stavba úseků silnic a obchvatů měst a spolupráci při dokončení dálniční sítě na území kraje. Hejtmanství by mělo podle ní výrazně investovat do zdravotnictví.
Zatímco vládní politici hodnotí novoroční projev veskrze pozitivně, opozice nešetří kritikou. Podle ní byl projev příliš obecný a lakující situaci v Česku na růžovo. Přečtěte si politické reakce.
V posledních týdnech vystoupila některá oblastní sdružení ODS, kterým se nelíbí směřování strany. Veřejně se vymezila ta v Berouně, Praze 8 či v Moravskoslezském kraji.
„Samozřejmě vím, že rozdíl mezi mzdami v ČR a Německu je u průměrné mzdy dramatický. Realisticky průměrné mzdy v Německu nedohoníme... Uznávám, že k nim nedospějeme za čtyři roky,“ řekl Skopeček.
„Spolu z minima vytěžilo maximum a STAN neztratil svou pozici z minulých voleb,“ hodnotí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz politolog Jakub Čapek z Institutu politologických studií FSV UK.
Střední Čechy mají staronovou vládu. Cesta k dohodě mezi STAN a Spolu ale nebyla jednoduchá, jak ukazuje rekonstrukce povolebního jednání webu iROZHLAS.cz.
Starostové se domluvili na koalici se Spolu, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu mají nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů. Vítězné ANO je v opozici. Odmítlo také předsednictví kontrolního výboru.
Starostové podle Peckové do nové koalice vstupují s přesvědčením, že vydrží, i když to nebude jednoduché. „Je důležité hledat řešení, která fungují, a já věřím, že to dobře dopadne,“ uvedla Pecková.
V jedenáctičlenné radě by mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmanky a Spolu šest. STAN a Spolu mají v novém zastupitelstvu dohromady těsnou většinu jednoho hlasu.
„Kumulovat hejtmana a funkci na centrální úrovni politiky, to naráží. Pro politického atleta budiž, ale nevěřím, že obě funkce dělají na sto procent, to úplně nejde,“ míní politolog Josef Mlejnek.
STAN a Spolu povedou příští čtyři roky Středočeský kraj. Posunuly se k podpisu koaliční smlouvy. V novém zastupitelstvu ale budou mít těsnou většinu jednoho hlasu.
Zástupci STAN a Spolu ve středních Čechách se dohodli na koalici, připraví podpis koaliční smlouvy, oznámila současná hejtmanka Petra Pecková (STAN). Další jednání bude v úterý.
Vládní hnutí STAN otevřelo debatu o nastavení daní. Do budoucna podle něj není možné zachovat rozsah a úroveň služeb státu bez navýšení některých daní.
„Míříme do opozice, budeme tvrdou, náročnou a nekompromisní opozicí. Jsme přesvědčeni, že se do vedení ještě v tomto období vrátíme, ale už s naším hejtmanem,“ říká místopředseda ANO Karel Havlíček.
„Přestože s hnutím ANO chceme komunikovat dál, chceme, aby bylo platnou součástí zastupitelstva, tak v tuhle chvíli preferujeme spolupráci se STAN,“ uvedl lídr Spolu Jan Skopeček.
Další jednání mezi středočeskými vítězi voleb proběhne za týden. „Koalice Spolu musí obě nabídky, které obdržela od nás a ANO, projednat za svými orgány,“ řekla hejtmanka středních Čech Petra Pecková.
Spolu nechce podle lídra Jana Skopečka (ODS) na dohodu spěchat. Cílem podle něj není licitovat o personáliích, ale zajistit funkceschopnou koalici. Další schůzka s koalicí Spolu má být za týden.
„Jsem trošku zklamaný z toho, že hnutí STAN vzkazuje, co je, a co není přijatelné pro partnera prostřednictvím médií, nikoliv prostřednictvím jednání,“ řekl lídr koalice Spolu poslanec Jan Skopeček.
Na jedné straně bohatý a životem pulzující prstenec kolem Prahy, na druhé straně pozapomenutá periferie potýkající se s horší dopravní dostupností i s nedostatkem zubařů. I takový je Středočeský kraj.
Ve vládní koalici nastal spor okolo zavedení okamžité výpovědi bez udání důvodu. ODS, TOP 09 a část hnutí STAN takový krok podporují. Piráti připouští jednání a lidovci krok odmítají.
Zatímco před čtyřmi roky kandidoval Tomáš Havlíček ze 6. místa, letos se na kandidátce Spolu propadl až na 21. pozici. V předcházejících týdnech vyšlo najevo, že je kvůli podnikání ve střetu zájmů.
„Vláda otálí s důležitými změnami a my ztrácíme konkurenceschopnost.“ Po zaměstnavatelských svazech se s tímto upozorněním v otevřeném dopise obrátili na premiéra Petra Fialu (ODS) i exportéři.
Anketa iROZHLAS.cz mezi politiky ODS pomohla odkrýt „rebely“, kteří mají jiný pohled na leccos ohledně směřování strany. Nejde o soudržnou skupinu, ale spíše o jednotlivce v různých patrech politiky.
„Ministr financí na úsporách už intenzivně pracuje. Jediné, co vláda nechce, je to, aby se přes média řešilo, v jaké kapitole úspora bude,“ uvedl Skopeček.